Tavola in Piazza

Spárga-burgonya krémleves maradékokból

A “vasárnapi” maradék húsleves, a benne főtt burgonya + valamilyen szezonális zöldség (jelen esetben az előző héten összegyűjtött, lefagyasztott spárga szárak) nálunk mindig krémlevesben végzik. Betétként most egy gyors frittatát sütöttem, de szeretjük vele a gerslit, és végső esetben tkp. néhány pirított kenyérkocka is megteszi.

Spárga-burgonya krémleves maradékokból

Hozzávalók 4 személyre: 200 g zöld spárga szár, 3 db főtt burgonya nagyobb kockára vágva, kb. 1 l húsleves, 1 ek. frissen reszelt parmezán, 2 ek. tejföl, só, frissen őrölt fekete bors, 2 db tojás, egy kis csokor finomra aprított petrezselyemzöld

sparga kremleves1

A húslevesben a spárga szárakat puhára főzzük. Hozzáadjuk a felkockázott főtt burgonyát, a tejfölt, a parmezánt, és botmixer segítségével az egészet sima pürévé turmixoljuk. A krémlevest forráspontig hevítjük, és félretesszük.

A tojásokat a petrezselyemzölddel valamint kevés sóval és borssal felverjük, majd egy 20 cm átmérőjű serpenyőben 2-2 tk. olívaolajon két frittatát sütünk belőle. A frittatákat feltekerjük, és vékony metéltre vágjuk.

A levest tányérokba szedjük, mindegyikre sült tojás csíkokat halmozunk, megszórjuk frissen őrölt borssal, meglocsoljuk néhány csepp extra szűz olívaolajjal, és azonnal tálaljuk.

sparga kremleves 2Krémlevesek még a blogon:

Fűszeres zöldség krémleves medvehagymás knédlivel

Bögrés bableves

Burgonya krémelves cotechinoval

Sültaprika krémleves friss zellerrel

Aszalt paradicsomos-póréhagymás sütőtök krémleves

Ha tetszett a bejegyzés, követheted a blog történéseit a Facebookon is!

Ha a halételeket is szereted, nézz be a Bárkámra! Biztos vagyok benne, hogy találsz kedvedre való halas recepteket.

 

Három frissítő smoothie

Ígértem a diétám smoothie receptjeit. Íme az első kör, ezekkel indítottam az elmúlt két hét reggeleinek nagy részét. Mindegyik cukor- és tejtermék mentes; az összeállításnál igyekeztem figyelni arra, hogy a lehető legtöbb, saját kertben nevelt, friss zöldséget/gyümölcsöt, zöld fűszert, virágot használjam fel. (A kínálat egyelőre nem túl gazdag, ezért lett minden ital alma alapú, de pár héten belül biztos színesedik majd a hozzávalók palettája.)

Sárga smoothie

Hozzávalók: 1/2 alma, 1/2 édekömény gumó, 1/2 kezeletlen narancs, körömnyi gyömbérgyökér, 2-3 mentalevél, kb. 100 ml ásványvíz

Az alma magházát eltávolítjuk, a gyömbért meghámozzuk, a narancs héját lefejtjük. A gyümölcsöket az édeköménnyel együtt kisebb kockákra vágjuk, és a mentalevelekkel valamint a gyömbérrel együtt késes aprító segítségével sűrű pürévé dolgozzuk. Felöntjük kb. 100 ml ásványvízzel, pohárba töltjük, alaposan megnyomkodjuk fölötte a narancs héját (hogy az illatos narancsolaj is a smoothie-ban végezze), és lehetőleg azonnal elfogyasztjuk.

smoothie1 - alma narancs edeskomeny menta

Zöld smoothie

Hozzávalók: 1/2 alma, egy marék bébi spenót, egy marék zsenge rukola, 1 kb. 10 cm hosszú angol zeller szár, fél citrom frissen facsart leve, kb. 100 ml ásványvíz

Az alma magházát eltávolítjuk. A gyümölcsöt és a zöldségeket a citromlével együtt késes aprítóban sűrű pürésítjük. Felöntjük kb. 100 ml ásványvízzel, pohárba töltjük, és azonnal elfogyasztjuk.

almaspenot

Piros smoothie

Hozzávalók: 1 db alma, 100 g eper, 2 ek. bodzaszörp (nekem most volt itthon eritrittel készült bodzaszörpöm, így lett a smoothie teljesen cukormentes), fél citrom frissen facsart leve, kb. 100 ml hideg zöld tea

Az alma magházát eltávolítjuk, az eper leveleit levágjuk. A gyümölcsöket a bodzaszörppel valamint fél citrom levével késes aprítóban pürésítjük. Hozzákeverjük a zöld teát, poharakba töltjük, és lehetőleg azonnal elfogyasztjuk.

smoothie - alma-eper bodza1

Ha tetszett a bejegyzés, követheted a blog történéseit a Facebookon is!

Ha a halételeket is szereted, nézz be a Bárkámra! Biztos vagyok benne, hogy találsz kedvedre való halas recepteket.

Fusilli nyúlraguval és pirított zöldségekkel

A zord időre való tekintettel nézzünk valami “komolyabb” fogást, ami ugyan nem készül el a szokásos harminc perc alatt, de az eredmény minden tekintetben kárpótol a befektetett időért/energiáért. Aki már a hétvégi ebéden töri a fejét, ide süssön!

Fusilli nyúlraguval és pirított zöldségekkel

Hozzávalók 4 személyre:

A tésztához: 320 g fusilli tészta, 2 db új sárgarépa, 2 db új petrezselyemgyökér, 1 db újhagyma, 1 gerezd fokhagyma, 1 fej új káposzta, 1 tk. ánizskapor mag, só, frissen őrölt fekete bors, 4 ek. napraforgó olaj

A raguhoz: 2 db nyúlcomb, 1 nyúlmáj, 1 kis fej vöröshagyma, 1 gerezd fokhagyma, 100 ml száraz fehérbor, 2 ek. tejföl, egy kis csokor friss kakukkfű, só, őrölt fehér bors, 2 ek. napraforgó olaj

fusilli nyulraguval1

A nyúlcombokat kicsontozzuk, és a májjal együtt ledaráljuk. A vöröshagymát és a fokhagymát megtisztítjuk, előbbit finomra aprítjuk, utóbbit kettévágjuk. A kakukkfű levélkéket lecsipkedjük a szárról.

Egy lábasban 2 ek. napraforgó olajat hevítünk, hozzáadjuk a darált húst és májat, valamint a hagymát, a fokhagymát és az ánizskapor magokat is. Nagy lángon addig pirítjuk, amíg a lábas alján illatos pörzsanyag képződik, és a hús barnás színt kap. Ekkor hozzáadjuk a kakukkfű levélkéket, megsózzuk, megborsozzuk, majd felöntjük a fehérborral. A ragut lefedve, kb. 1 órán keresztül főzzük (ha szükséges, közben adhatunk hozzá egy kevés vizet), belekeverjük a tejfölt, és újra felforraljuk.

A tésztához az összes zöldséget vékony csíkokra vágjuk. Egy nagy serpenyőben 4 ek. napraforgó olajat hevítünk, majd hozzáadjuk a zöldségeket. Sóval és frissen őrölt feketeborssal fűszerezzük, és nagy lángon, folyamatosan kevergetve-rázogatva aranyszínűre pirítjuk.

A tésztát ezalatt lobogó, sós vízbe dobjuk. Amikor eléri az „al dente” („harapható”, nem teljesen puhára főtt) állagot, leszűrjük, és összekeverjük a pirított zöldségekkel. Végül tányérokra szedjük, mindegyik tetejére 2-3 ek. tejfölös nyúlragut halmozunk, és azonnal tálaljuk.

fusilli nyulraguval

Ha tetszett a bejegyzés, követheted a blog történéseit a Facebookon is!

Ha a halételeket is szereted, nézz be a Bárkámra! Biztos vagyok benne, hogy találsz kedvedre való halas recepteket.

Mozzarellával és fehér spárgával töltött gluténmentes palacsinták

A fehérliszt mentes diétám része volt ez a szuper fogás: a palacsinták rizsliszttel, a krémes töltelék pedig a klasszikus besamel mártás helyett fehér spárga-édeskömény pürével készült. Annak ellenére, hogy anyósom tavaszi besameles-spárgás-sonkás palacsintáit/csőben sült tésztáit lehetetlen felülmúlni, igazán remek darab lett ez is. Szerettük nagyon, és ismétlés is lesz hamarosan, hogy milyen töltelékkel, az egyelőre titok.

Mozzarellával és fehér spárgával töltött gluténmentes palacsinták

Hozzávalók

Kb. 12 db palacsintához: 1 tojás, 60 g rizsliszt, 125 ml víz, 1 ek. napraforgó olaj + kb. 2 ek. a sütéshez, só

A töltelékhez: 10 db fehér spárga, 1 db nagy édeskömény gumó, egy nagy csokor petrezselyemzöld, 100 g mozzarella, 2 ek. frissen reszelt parmezán

és még: 100 g mozzarella, 1 tk. vaj, 1 gerezd fokhagyma

spargas rizspalacsinta

A palacsinta hozzávalóit kézimixerrel összekeverjük, és legalább 30 percig állni hagyjuk.

Közben elkészítjük a tölteléket: az édeskömény gumót kisebb darabokra vágjuk, és sós vízben puhára főzzük. A spárgák alsó, fás részeit levágjuk, a szárakat zöldséghámozóval megpucoljuk.

A fokhagyma héját lefejtjük, a petrezselyemzöldet finomra aprítjuk. A mozzarellát kisebb darabokra tépkedjük, és szűrőbe téve legalább 10 percig csöpögni hagyjuk.

A spárgasípokat az édeskömény főzővizében roppanósra pároljuk, leszűrjük. A spárgacsúcsokat kb. 5-6 cm hosszan levágjuk, félretesszük. A szárakat az édesköménnyel és a parmezánnal botmixer segítségével sima pürévé turmixoljuk. Hozzáadjuk az aprított petrezselyemzöldet és a mozzarella felét.

A palacsintákat vékonyan olajozott, 20 cm átmérőjű serpenyőben kisütjük.

Egy tűzálló tálat kikenünk vajjal, majd bedörzsöljük a fokhagymával.

A palacsintákra 1-1 evőkanálnyi tölteléket helyezünk, a korongok széleit jobbról és balról behajtjuk, majd felgöngyöljük, és a kivajazott tálba rakjuk. A megmaradt mozzarellát és a spárgacsúcsokat a palacsinták tetejére szórjuk, és 180 °C-ra előmelegített sütőben 10-15 percig sütjük. (Ezalatt a töltelék felmelegszik, és a mozzarella szépen megolvad a palacsinták tetején.) Frissen aprított petrezselyemzölddel megszórva forrón vagy langyosan tálaljuk.

Ha tetszett a bejegyzés, követheted a blog történéseit a Facebookon is!

Ha a halételeket is szereted, nézz be a Bárkámra! Biztos vagyok benne, hogy találsz kedvedre való halas recepteket.

Diéta 1. hét/2

Ígértem, hogy hetente kétszer jelentkezem az egy hónapos, fehérliszt és cukor mentes, zsírszegény diétámmal kapcsolatban. Íme az első hét második feléről a képes beszámoló – az előző részt itt találod:

dieta smoothie 1.2

A fotókon: eper-körte-bodza smoothie és eper-alma-bazsalikom smoothie. Úgy gondolom, hogy ezen a héten is ezekhez hasonló reggeliket/tízóraikat gyártok majd magamnak, aztán jövő héttől áttérek valami izgalmasabb témára. (A százszorszép és a rózsa csak dekoráció a kertünkből, ezeket nem ettem meg, bár igaz, erre a tavaszra/nyárra tervezek virágos ételeket is.)
dieta piatti1.2

A fotókon parmezános burgonya-sárgarépa krémleves narancsos-petrezselymes bulgurral, füstölt paprikás hummus+paradicsom+rizslisztből készült crackers, zöldséges polipsaláta, grillezett csirkemell zöld spárgával és eper-avokádó salsával. Ezek voltak a hét leginkább figyelemre méltó ételei (a polipsalátát egy gasztrofesztiválon ettem). A fentiek mellett volt még sok-sok zöldsaláta, egy light kfc (joghurttal), sajtos-sonkás tükörtojás, és próbálkoztam egy gluténmentes rántott hússal is, ami egyáltalán nem ízlett.

Így az első hét letelte után határozottan jobban érzem magam – főleg mert a mérleg 1,3 kg-mal kevesebbet mutat. Még boldogabb lennék, ha tegnap este nem csúsztam volna meg a konyhában, és nem lilult volna be a jobb lábam… – ugrabugra elhalasztva.

A recepteket a napokban csorgatom.

Üdv. Gaba 🙂

Ha tetszett a bejegyzés, követheted a blog történéseit a Facebookon is!

Ha a halételeket is szereted, nézz be a Bárkámra! Biztos vagyok benne, hogy találsz kedvedre való recepteket.

 

Édeskömény-hónapos retek-uborka saláta

A hőmérő 28 °C-ot mutat, elérkezett a hűsítő saláták ideje. Az alábbi darab minden hozzávalója hideg érzetet hagy a szánkban, az összhatás nagy melegben kifejezetten kellemes, frissítő. Próbáljátok ki ti is!

Édeskömény-hónapos retek-uborka saláta

Hozzávalók 2 személyre:

A salátához: 1 db nagy édeskömény gumó, 4 db hónapos retek, 1/2 kígyóuborka, 1 szelet fehér kenyér, 1 gerezd fokhagyma

A dresszinghez: só, frissen őrölt fekete bors, 1 ek. frissen facsart citromlé, 4 ek. extra szűz olívaolaj

edeskomeny salata1

Az édesköményt, a hónapos retket és az uborkát vékonyan felszeleteljük, és egy keverőtálba tesszük. (Ha az édesköményen vannak levelek, csipkedjünk le néhányat, és adjuk ezeket is a salátához!)

A kenyérszelet mindkét oldalát meglocsoljuk néhány csepp extra szűz olívaolajjal, grillserpenyőben megpirítjuk, majd bedörzsöljük fokhagymával, és kisebb kockákra vágjuk.

A dresszinghez a citromlében először elkeverjük a sót és a borsot, majd az olívaolajat is.

A pirított kenyérkockákat a zöldségekre szórjuk, meglocsoljuk a citromos vinaigrette-tel, az egészet lazán összeforgatjuk, és azonnal elfogyasztjuk.

A hűsítő hatás érdekében adhatunk a salátához vékonyra szelt zöldalmát, epret, avokádót, angol zellert, kecskesajtot, joghurtot, sült csirkemellet, menta-, bazsalikom, citromos kakukkfű leveleket, petrezselyemzöldet, koriandert, stb.

edeskomeny salata

Ha tetszett a bejegyzés, követheted a blog történéseit a Facebookon is!

Ha a halételeket is szereted, nézz be a Bárkámra! Biztos vagyok benne, hogy találsz kedvedre való halas saláta recepteket.

Tavaszi saláta de luxe

Ígérem, (a héten ;-)) ez lesz az utolsó spárgás recept a blogon, ezt viszont tényleg mindenkinek szívből ajánlom, ti. színes, gazdag, tápláló, egészséges, és a lényeg: leírhatatlanul finom – szerintem a libazsír miatt, de ugye most erre nekem nem szabad gondolni….

Készítsétek el ti is! Biztos vagyok benne, hogy azok is kedvelni fogják, akik egyébként ódzkodnak a zöldségektől.

Tavaszi saláta kacsazsírban sült újburgonyával, csirkemellel, főtt tojással és tavaszi zöldségekkel

Hozzávalók 4 személyre: 200 g csirkemell bőr nélkül, 4 db tojás, 8 db közepes újburgonya, 12 db zöld spárga, 4 db hónapos retek, 2 db újhagyma, 1 gerezd fokhagyma, 1 ek. libazsír, extra szűz olívaolaj, 1/2 citrom frissen facsart leve, só, frissen őrölt fekete bors

tojasos sali2

A spárgákat megtisztítjuk, alsó, fás részeiket letörjük, a szárakon lévő vastagabb pikkelyeket lefejtjük. A spárgasípokat forrásban lévő, sós-ecetes vízbe dobjuk, és roppanósra főzzük. Ezután leszűrjük, és 3-4 cm hosszú darabokra vágjuk.

A tojásokat a spárga főzővizébe rakjuk, és újraforrástól számítva 6 percig főzzük. Ezután kivesszük, hideg vízzel leöblítjük, megpucoljuk, és félretesszük.

A fokhagyma héját lefejtjük, a gerezdet szétpasszírozzuk. A hagymát finomra aprítjuk. A hónapos retket vékony karikára vágjuk.

Az újburgonyákat megmossuk, alaposan megtöröljük, és mindegyiket 4-5 darabra vágjuk. A csirkemellet 1-2 cm széles csíkokra vágjuk.

Egy serpenyőben felhevítjük a libazsírt, hozzáadjuk a burgonya darabokat, közepes lángon megpirítjuk, majd papírtörlőre szedjük, félretesszük. Ezután a serpenyőben maradt zsiradékban megpirítjuk a csirkemell csíkokat is, majd ezeket is kivesszük, félretesszük.

A serpenyőben maradt zsírhoz egy kevés olívaolajat öntünk, hozzáadjuk az újhagymát és a fokhagymát, majd 1-2 percig pirítjuk.

Közben az összes előkészített hozzávalót tányérokra rendezzük, megszórjuk sóval, frissen őrölt fekete borssal, meglocsoljuk a fél citrom levével, végül a hagymás zsiradékkal, és azonnal tálaljuk.

Diéta ON! - 1. hét

No, hát akkor belecsapok a sűrűjébe! Megjelentek az első zöldek (spenót, jégsaláta, rukola) kertben, itt az ideje a diétának: négy hét fehérliszt és cukor nélkül. Úgy tervezem, hogy hetente kétszer jövök majd, és itt a blogon is beszámolok arról, hogy mit ettem. Egy kicsit félek ettől a nagy publicitástól, ugyanakkor inspirál is a dolog – így talán nem adom fel félúton. 😉

1.het 1.1

A fotókon: alma-spenót-rukola smoothie, mentás alma-édeskömény-narancs smoothie – általában ezek alkotják a reggelimet/tízóraimat.

1. het 1.2

Itt pedig az ebédek/vacsorák: fehér spárga főtt tojással (recept itt), párolt mángold + marinált füstölt lazac, egészben sült tengeri pérhal, parmezános-petrezselymes édeskömény+fehér spárga pürével töltött rizslisztből készült palacsinták mozzarellával (ő majd kap egy saját bejegyzést is). A fentieken kívül volt még a héten egy kis maradék grillezett padlizsán és sok-sok zöldsaláta.

Remélem, hogy ezekkel a könnyű fogásokról szóló posztokkal másoknak is ötleteket adhatok arra, hogy hogyan lehet összeállítani úgy a fogyókúrás menüt, hogy az színes, ízletes legyen.  (Ha tetszik, olyakor-olykor biztathattok egy kicsit, ha nem, akkor is…;-) )

A presto!

Gaba

Spárga főtt tojással

Ez az a klasszikus fogás, amit a férjem minden tavasszal követel, így az idén sem maradhatott ki a spárgás repertoárból.

Fehér spárga főtt tojással

Hozzávalók 2 személyre: 12 db fehér spárga, 2 db újhagyma, 4 db tojás, egy nagy csokor petrezselyemzöld, 2 gerezd fokhagyma, só, frissen őrölt fekete bors, alma balzsamecet (vagy fehérborecet vagy almaecet), vaj, extra szűz olívaolaj

sparga fott tojas

A spárgák alsó, fás részeit levágjuk, a szárakat zöldséghámozóval megpucoljuk.

A fokhagyma héját lefejtjük, a gerezdeket szétpasszírozzuk. A hagymát és a petrezselyemzöldet finomra aprítjuk.

A spárgasípokat sós vízben roppanósra pároljuk, leszűrjük, tányérokra helyezzük.

Közben a tojásokat lobogó, sós vízbe rakjuk, és újraforrástól számítva 6 percig főzzük. Ezután kivesszük, hideg vízzel leöblítjük, megpucoljuk, félbe vágjuk, és a spárgákra rakjuk.

Egy serpenyőben kevés olajat és vajat hevítünk, hozzáadjuk a fokhagymát és az újhagymát, majd kis lángon üvegesre pároljuk. Beleszórjuk az aprított petrezselyemzöldet, átkeverjük, félretesszük.

A tojásos spárgára fekete borsot őrlünk, meglocsoljuk egy kevés alma balzsamecettel valamint a hagymás-petrezselymes olajjal, és azonnal tálaljuk.

Joghurtos tésztasaláta füstölt lazaccal, zöld spárgával és pirított dióval

Na, hát akkor ez itt még mindig egy spárgás recept – és reszkessetek, mert a sornak még mindig nincs vége! 😉

Joghurtos tésztasaláta füstölt lazaccal, zöld spárgával és pirított dióval

Hozzávalók 4 személyre: 320 g farfalle tészta, 2 ek. dióbél, 120 g hidegen füstölt lazacfilé, 16 db zöld spárga, 2 ek. fehérborecet, só, 1/2 lime frissen facsart leve, extra szűz olívaolaj, frissen őrölt fekete bors

A dresszinghez: 150 ml natúr joghurt, 1/2 lime frissen facsart leve, 1 gerezd fokhagyma, csipetnyi cukor, só, 4 ek. extra szűz olívaolaj

joghurtos tesztasalata1

A lazacot csíkokra vágjuk, megsózzuk, megborsozzuk, meglocsoljuk a lime levével és egy kevés extra szűz olívaolajjal, és amíg a tészta elkészül, állni hagyjuk.

A spárgákat megtisztítjuk, alsó, fás részeiket letörjük, a szárakon lévő vastagabb pikkelyeket lefejtjük. A spárgasípokat forrásban lévő, sós-ecetes vízbe dobjuk, és roppanósra főzzük. Ezután leszűrjük, és 3-4 cm hosszú darabokra vágjuk.

A tésztát a spárga főzővizében addig főzzük, amíg eléri az “al dente” (“harapható”, nem teljesen puhára főtt) állagot. Ekkor leszűrjük, egy kicsit hűlni hagyjuk, majd egy keverőtálba tesszük.

A dresszinghez a fokhagymát megpucoljuk, szétpasszírozzuk, és összekeverjük az öntet többi hozzávalójával.

A dióbelet nagyobb darabokra tördeljük, és száraz serpenyőben megpirítjuk.

Az öntetet összeforgatjuk a tésztával, a spárgával és a marinált fütölt lazaccal. A salátát tányérokra szedjük, megszórjuk a pirított dióval és egy kevés frissen őrölt fekete borssal, meglocsoljuk néhány csepp extra szűz olívaolajjal, és azonnal tálaljuk.

joghurtos tesztasalata

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!