Tavola in Piazza

Sütőtökös sajtgolyók

Hétfői gyors: kívül ropogós, belül krémes-nyúlós – minden gyerek kedvence!

Sütőtökös sajtgolyók

Hozzávalók kb. 20 darabhoz:

200 g reszelt sajt

120 g sült sütőtök

1 db tojás

3 ek. liszt

10 db rozmaring levél

frissen őrölt fekete bors

a sütéshez napraforgó olaj

sutotokos sajtgolyo

A rozmaring levélkéket finomra aprítjuk, a sült tököt villával szétnyomkodjuk, és egy tálba tesszük. Hozzáadjuk a sajtot, a tojást, 3 ek. lisztet, megsózzuk, megborsozzuk, majd  az egészet alaposan összekeverjük, és legalább fél óráig állni hagyjuk.

A masszából diónyi gombócokat formázunk, lisztbe forgatjuk, és bő olajban aranybarnára sütjük. A sajtgolyókat papírtörlőre szedjük, és azonnal tálaljuk.

Az igazi tiramisù

Tagadhatatlan, hogy a tiramisù a világ egyik legnépszerűbb édessége. Történetét legendák övezik: egyesek szerint a desszert ősét a XVII. században, sienai cukrászok alkották meg, akik Cosimo de Medici látogatására készülve, egy a toszkán nagyherceg kiváló erényeit hűen tükröző nyalánksággal szerettek volna előrukkolni. Vannak akik azt állítják, hogy az első tiramisù egy bordélyházban látott napvilágot azzal a  céllal, hogy a megfáradt vendégeket újra formába hozza. Innen az elnevezés: “Húzz fel!” azaz “Vidíts fel!”. Egy másik verzió szerint a tiramisù elődjét egy torinói cukrász készítette rózsaszirom-likőr, babapiskóta, habbá vert tojássárgája, csokoládé, vaj, vanília és cukor felhasználásával, ezzel tisztelegve Camillo Benso di Cavour gróf az olasz egységért hozott áldozatos munkája előtt.

Az eredetre vonatkozóan az utóbbi időben kézzelfoghatóbb magyarázatok is napvilágot láttak. A témával kapcsolatban hosszú évekig két észak-olasz étterem folytatott vérre menő vitákat: A trevisói Le Beccherie egykori tulajdonosa szerint a tiramisù első, a maival megegyező darabja Roberto “Loly” Linguanotto keze munkáját dicsérte. Az étterem egykori szakácsa fejéből a hatvanas évek végén pannant ki a szóban forgó desszert ötlete, melyet az akkor általánosan elterjedt zabaione – likőrboros tojáshab – inspirált. A tulajdonos felesége, Ada asszony ekkor hozta napvilágra első fiúgyermekét, és a szakács ezzel az édességgel szeretett volna kedveskedni neki, továbbá azt is remélte, hogy Ada asszony ettől új erőre kap, és hamar visszatér az éttermi teendőihez. Mindeközben az első tiramisùt a tolmezzói Albergo Roma is magának tudja. Hiteles források szerint már az 1951-52-i síszezonban a hotelbe érkező vendégek is megkóstolhatták ezt a desszertet, amely tkp. a fentebb említett torinói recept újragondolt változata volt (a vajat mascarponével, a likőrt kávéval helyettesítették).

Nagyvonalakban ennyi tehát a történet, most lássuk, hogyan készül a tökéletes tiramisù! Igazán egyszerű, nincs benne semmi hókuszpókusz, egy dologra azonban nagyon oda kell figyelni: minden alapanyag jó minőségű és friss legyen!

Tiramisù

Hozzávalók 8 személyre:

250 g babapiskóta

500 g mascarpone

4 db tojás

60 g cukor

4 ek. cukrozatlan kakaópor

250 ml kávé

csipetnyi só

tiramisu

A cukrot a tojások sárgájával fehéredésig verjük.

A mascarponét egy fakanállal átdolgozzuk, majd a tojáshabbal simára keverjük.

A tojások fehérjét egy csipetnyi sóval kemény habbá verjük, és óvatosan, hogy ne törtjük, összekeverjük a mascarponés-tojásos masszával.

A kávét egy tányérba öntjük, és a babapiskótákat egyesével belemártjuk. Gyorsan kell dolgozni, hogy ne ázzanak el, de azért ügyeljünk arra, hogy mindenhol érje a kávé!

Egy tál alját kirakjuk a mártott babapiskótákkal, majd beborítjuk a mascarponés tojáshabbal. (Tetszés szerint rétegezhetjük is a hozzávalókat.)

Az elkészült tiramisùt legalább 4 órára hűtőbe tesszük. Közvetlenül tálalás előtt megszórjuk egy kevés átszitált cukrozatlan kakóporral.

tiramisu4

Ez tehát az alap verzió, amit kedvünk, fantáziánk, alapanyag-elérhetőség/szezonalitás szerint variálhatunk. Téliesíthetjük naranccsal, mákkal, dióval, csokoládéval, tavasziasíthatjuk eperrel, citrommal, limoncellóval, nyáriasíthatjuk málnával és mentával, ősziesíthetjük sütőtökkel és karamell krémmel. Könnyíthetünk rajta egy kevés ricottával és/vagy tejföllel, tojásmentesíthetjük a habot tejszín felhasználásával. A babapiskóta helyett ültethetünk bele normál piskótát, fűszeres keksz- vagy maradék kalácsdarabkákat, amiket finom likőrökbe, édes borba, gyümölcspürébe vagy egyszerűen tejbe, tejeskávéba mártogatunk. Szórhatunk a tetejére apróra tört keménycukorkát, pirított olajos magvakat, reszelt csokoládét, ültethetünk rá az adott változat hozzávalóihoz ízben passzoló gyümölcsöket. Tálalhatjuk szögletes vagy kerek (torta)formában, de mutatós poharakban, egyszemélyes adagokban is. Kérdés, hogy nevezhetjük-e még vajon ezeket a változatokat is tiramisùnak… Én azt gondolom, hogy amíg a jóérzés és a jó ízlés határain belül maradunk, mindenképpen igen!

A legjobb tiramisù variációk a blogon:

Narancsos tiramisù tojás nélkül ITT

DSC_2823

Diós-kávés-rózsavizes tiramisù ITT

DSC_8645

Narancsos-mákos tiramisù ITT

Tiramisu-allaranciaconsemidipapavero

Ha tetszett a recept, kövesd a blogot a Facebookon is!

Tejben sült sajtos-paprikás csirkecombok

Bár nem vagyok nagy csirkehús rajongó, mégis gyakran készítem ezt a tejben sült verziót. A fő érvek: egyszerű, gyorsan összedobható, a végeredmény kívül ropogós, belül puha-szaftos, és a gyerek imádja. Ami még nem mellékes: csirkehús állagának kifejezetten jót tesz ha néhány órán keresztül a tejben áll, így ez az étel akár fél nappal előre is elkészíthető.

Tejben sült sajtos-paprikás csirkecombok

Hozzávalók 4 személyre:

8 db konyhakész csirke felsőcomb

3-4 zsályalevél

egy ágacska rozmaring

frissen őrölt fekete bors

1 kk. édes pirospaprika

200 ml zsíros tej

50 g vaj

80 g zsíros sajt

tejben sult csirke

A tejet egy tűzálló tálba öntjük. A csirkecombokat sóval, borssal és pirospaprikával befűszerezzük, majd a tejbe fektetjük. Közéjük szúrjuk a rozmaring ágacskát és a zsályaleveleket, majd minden comb tetejére egy kis darab vajat teszünk. 160 °C-ra előmelegített légkeveréses sütőben 60 percig sütjük. Ekkor a csirkecombok közé helyezzük a felszeletelt sajtot, és további 10 perc alatt az egészet készre sütjük. Krumplipürével vagy polentával, esetleg friss zöldsalátával kínáljuk.

Ha tetszett a bejegyzés, követheted a blog történéseit a Facebookon is!

Sütőtökös-parmezános palacsinta

Hétfői gyors – már ha maradt egy maréknyi sült tök hétvégéről. 😉

Sütőtökös-parmezános palacsinta

Hozzávalók kb. 16 darabhoz:

120 g sült sütőtök

125 g natúr joghurt

200 ml tej

1 ek. frissen reszelt parmezán

1 tk. sütőpor

150 g liszt

csipetnyi őrölt fehér bors

csipetnyi őrölt szerecsendió

csipetnyi őrölt szárított fokhagyma

a sütéshez extra szűz olívaolaj

150 ml tejföl

50 g rukola

parmezán forgács

sutotokos-parmezanos pancakea

A sült tököt a joghurttal, a tejjel, a sütőporral, a liszttel, a reszelt parmezánnal és a fűszerekkel botmixer segítségével simára dolgozzuk, és 15 percig állni hagyjuk. A masszából olajjal vékonyan kikent serpenyőben kb. 10 cm átmérőjű palacsintákat sütünk. Tejföllel, rukola levelekkel és parmezán forgáccsal rétegezve melegen tálaljuk.

sutotokos-parmezanos pancake

Így készül a pizza Margherita

A világ egyik legismertebb lepénykenyere a pizza. Története hosszú, szövevényes, és mint a legtöbb itáliai nemzeti ételé, legendákkal tarkított. Mai értelemben vett formájának szülőhazája Nápoly, ahol a szegények között már a XVII.  században is népszerű étel volt. Ez idő tájt még „fehéren” készült, tetejét zsírral, zúzott fokhagymával kenték meg, gazdagabb változatai sajttal és bazsalikommal, vagy sózott szardellával megrakva kerültek ki a pékségekből. Fogyasztása ekkor még nem helyben történt: az ízletes lepénykenyeret az emberek vagy hazavitték vagy félbe hajtva, az utcán ették meg. Mozgóárusok is léteztek, akik a frissen sült pizzákat hordó alakú, többemeletes rézedénybe helyezték, aminek az alsó részébe parazsat helyeztek, és ezzel járták a nápolyi utcákat ebéd- ill. vacsoraidőben.

Az igazi változást a pizza életében a paradicsom elterjedése hozta el, amely ugyan már a XVI. században is felbukkant a félszigeten, de mint több más, Amerikából érkezett növényt, sokáig mérgezőnek tartották, és így étkezési célokra csak a XVIII. század végén kezdték el használni.

A legenda szerint a leghíresebb nápolyi pizza megalkotója az 1780-ben nyílt Pizzeria Pietro (mai neve Pizzeria Brandi) egyik alkalmazottja, Raffaele Esposito volt, aki 1889-ben, I. Umberto és felesége Savoyai Margit nápolyi látogatása alkalmára három pizzát készített: egyet zsíros-sajtos-bazsalikomosat, egy Marinarát (paradicsommal, fokhagymával, olajjal és oregánóval), egy és egy paradicsomos-bivalymozzarellás-bazsalikomosat. A történet szerint a királynénak a trikolór verzió ízlett a legjobban, ezért kapta a pizza a Margherita nevet.

A pizza a XX. századig Nápoly sajátja volt.  Érdekes, hogy az észak-olasz területeken csak a II. világháború után terjedt el, a tengerentúlon viszont, a délolasz emigránsok közvetítése révén, már az 1900-as évek elején megkezdte hódító hadjáratát, és a „pizza-pie” egy szempillantás alatt a játékos amerikai közönség szerelme lett.

A valódi nápolyi pizza hozzávalóit és elkészítési módját tekintve, legyen szó akár a Margheritáról, akár a Marinaráról, nagyon szigorú előírásoknak kell, hogy megfeleljen. (485 °C-os kemence hőmérséklet, 60-90 másodperces sütési idő, eredetvédett hozzávalók felhasználása, stb.) Mi ezt az esetek többségében ezeket az előírásokat valószínűleg nem tudjuk betartani, de egészen hasonlót, egy kis gyakorlattal, otthoni körülmények között is tudunk készíteni.

Íme a tökéletes, otthon készülő pizza Margherita receptje – fontos, hogy minden hozzávaló szobahőmérsékletű és kiváló minőségű legyen!:

Pizza Margherita

Hozzávalók 3 db kb. 26 cm átmérőjű pizzához:

A tésztához:

300 g liszt (BL55 vagy BL80 vagy manitoba)

15 g élesztő

165 ml meleg víz

csipetnyi cukor

2 + 3 ek. extra szűz olívaolaj

A feltéthez:

300 g mozzarella

200 g passzírozott paradicsom

1 tk. szárított oregánó

frissen őrölt fekete bors

3 ek. extra szűz olívaolaj

egy kis csokor friss bazsalikom

pizza

A tésztához a lisztet egy keverőtálba öntjük, összekeverjük a  sóval, majd a közepébe krátert formálunk. A meleg vízben feloldjuk az élesztőt és a cukrot, majd a sós liszt közepén lévő kráterbe öntjük. A hozzávalókat gyors mozdulatokkal összekeverjük, és végül hozzáadunk 2 ek. olívaolajat is. Ezután tovább keverjük, majd amikor a massza összeáll, munkalapra téve 15-20 perc alatt rugalmas tésztává dagasztjuk, gombóccá formáljuk.

pizzateszta

A tésztagombócot kelesztőtálba helyezzük, tetejét kereszt alakban bevágjuk, tiszta kendővel lefedjük, és szobahőmérsékleten kb. egy óra alatt a duplájára kelesztjük.

pizzateszta3

A mozzarellát nagyobb darabokra tépkedjük, szűrőbe tesszük, és legalább 30 percig csöpögni hagyjuk. (A végén egy kicsit ki is nyomkodhatjuk. Ez azért fontos, mert ha a sajtban túl sok víz marad, eláztatahatja a tésztát.)

Közben három kb. 26 cm átmérőjű kerek tepsit nagyon vékonyan kiolajozunk.

A kelesztési idő letelte után a tésztát három egyforma részre osztjuk, majd olajos kézzel minden egyes részt egyenként ellapítjuk/nyújtjk úgy, hogy a bennük lévő levegő a szélek felé haladjon, vagyis a korongok szélei vastagabbak legyenek , mint a középső rész.

A kinyújtott  tésztakorongokat a kiolajozott tepsikre helyezzük, és letakarva további 30 percig kelesztjük.

Ezalatt a sütőt a maximum hőmérsékletre melegítjük. (Nálunk ez 250 °C.)

A második kelesztési idő letelte után az egyik tésztakorongot megkenjük a paradicsom egyharamadával, ráhelyezzük a mozzarella harmadát, majd megszórjuk sóval, oregánóval valamint  frissen őrölt fekete borssal. A pizzát azonnal az előmelegített sütőbe rakjuk, és néhány perc  alatt készre sütjük. Akkor jó, ha a korong alja egységesen megpirul.

Amikor az első adag majdnem kész, a második megkelt tésztakorongra is rárakjuk a feltétet, aztán amikor ez is majdnem elkészül, jöhet a harmadik. (A tésztát nem szabad hamar megrakni sem a paradicsommal, sem a mozzarellával, ti. elázhat.)

A kisült pizzákat friss bazslikomlevelekkel azonnal tálaljuk.

pizza1

Sáfrányos-hagymás tészta

Íme az olasz konyha újabb, a nagyközönség által talán kevéssé ismert remeke, avagy hogy készítsünk gyorsan, egyszerűen, kevés, de minőségi hozzávalókból isteni ebédet:

Sáfrányos-hagymás tészta

Hozzávalók 4 személyre:

320 g eliche tészta

2 fej fehér vagy vöröshagyma

2 gerezd fokhagyma

80 ml száraz fehérbor

0,25 g őrölt sáfrány

2 tk. vaj

2 ek. extra szűz olívaolaj

4 tk. frissen reszelt parmezán

2 ágacska friss kakukkfű

frissen őrölt fekete bors

hagymas safranyos teszta1

A hagymát megpucoljuk, félbe vágjuk, majd vékonyan felszeleteljük. A fokhagymagerezdeket egy kés pengéjével kissé szétnyomjuk, az egyik ág kakukkfű levélkéit lecsípkedjük. A sáfrányt a fehérborba áztatjuk.

Egy nagy serpenyőben felhevítjük a vajat és az olívaolajat, hozzáadjuk a fokhagyma gerezdeket és egy kakukkfű ágacskát, és 1-2 percig pirítjuk. A fokhagymát és a kakukkfüvet kidobjuk, majd a vékonyra szelt hagymát az aromás zsiradékba tesszük, és  nagyon alacsony lángon üvegesre pároljuk.

Közben a tésztát lobogó, sós vízbe dobjuk, majd amikor eléri az „al dente” („harapható”, nem teljesen puhára főtt) állagot, leszűrjük.

A tészta főzővizéből egy keveset félreteszünk.

A sáfrányos bort a dinsztelt hagymára öntjük, elkeverjük, majd hozzáadjuk a frissen kifőzött tésztát is, és az egészet összerázzuk. Hogy selymesebb legyen a tésztát körülölelő szósz, adhatunk hozzá fél deciliternyit a félretett főzővízből.

A tésztát tányérokra szedjük, megszórjuk a megmaradt kakukkfű levélkékkel valamint  a frissen reszelt parmezánnal, és azonnal tálaljuk.

hagymas safranyos teszta

Sütőtökös rizottó sült padlizsánnal

Nahát, több, mint nyolc éve írom ezt a blogot, és csak most tudatosult bennem, hogy sütőtökös rizottó még nincs a repertoárban. Gyorsan orvosolni kell a hibát/hiányt, annál is inkább, mert nálunk bizony nem múlhat el ősz enélkül!

Sütőtökös rizottó sült padlizsánnal

Hozzávalók 4 személyre:

280 g rizottóhoz való rizs

100 ml száraz fehérbor

120 g sült sütőtök

80 g friss krémes sajt

1 db kb. 300 g súlyú padlizsán

zöldség vagy hús alaplé

4 tk. frissen reszelt parmezán

egy ágacska rozmaring

2 db zsályalevél

2 gerezd fokhagyma

őrölt fehér bors

extra szűz olívaolaj

3 tk. vaj

balzsamecet

sutotokos rizotto sultpadlizsannala

A padlizsánt megtisztítjuk, felkockázzuk, besózzuk, meglocsoljuk bőven olívaolajjal, majd sütőpapírral kibélelt tepsibe rakjuk, és 200 °C-ra előmelegített sütőben kb. 15 perc alatt megsütjük.

A fokhagymagerezdeket megpucoljuk, áttörjük. A sült tököt botmixer segítégével pépesítjük. Az alaplevet felforraljuk.

Egy lábasban 2 ek. olívaolajat és 1 tk. vajat hevítünk, hozzáadjuk a fokhagymát, a rizst, a zöld fűszereket, megborsozzuk, és 1-2 percig pirítjuk. Ezután felöntjük a borral, majd amikor a bor nagy része elpárolog, kisebb adagokban elkezdjük hozzáadni a forró alaplevet. (Folyamatosan kevergetve, mindig csak egy keveset, és mindig megvárjuk, amíg a levet a rizs magába szívja.)

Amikor a rizs már majdnem kész, hozzáadjuk a sütőtök pürét, a friss sajtot, a parmezánt, és a maradék 2 teáskanálnyi vajat. Az egészet átkeverjük, ha szükséges, megsózzuk, majd levesszük a tűzről, 1-2 percig lefedve pihentetjük, és  a sültpadlizsánnal darabokkal valamint 1-2 tk. balzsamecettel a tetején frissen, forrón tálaljuk. 

sutotokos rizotto sultpadlizsannal

Kedvencek a témában:

Articsókás-szalonnás rizottó ITT

erd-413x600

Sáfrányos rizottó gorgonzolával és szárított paradicsommal ITT

rizotto

Kecskesajtos-körtés rizottó taggiai olajbogyóval és citromos zellerrel ITT

DSC_2757

Anna szalonnás-zöldborsós rizottója ITT 

rizotto-borsos

és az én nagy-nagy kedvencem: arancini di riso – sáfrányos sült rizsgolyók ITT

DSC-6547-pic-405x600

Juhtúróval töltött gombafejek

Volt már a héten gombás (sajtos-gombás rakott krumpli itt – igaz, ez laskagombával) és volt juhtúrós étel is (pasta itt), a témánál maradva pedig jöjjön a mai recept. Pepecselősnek tűnik ugyan, de ha szép nagy gombafejeket sikerül beszerezni,, ti is gyorsan elkészültök vele. Mentsétek el hétvégére!

Juhtúróval töltött gombafejek 

Hozzávalók 4 személyre:

24 db csiperkegomba

1 fej vöröshagyma

2  gerezd fokhagyma

egy kis csokor petrezselyemzöld

50 ml száraz fehérbor

100 g juhtúró

300 g hámozott, darabolt paradicsom

frissen őrölt fekete bors

3 ek. zsemlemorzsa

extra szűz olívaolaj

juhturos gomba

A gombákat megtisztítjuk, szárukat kitörjük, apróra vágjuk, a fejeket félretesszük. A hagymát és a fokhagymát megpucoljuk, majd a petrezselyemzölddel együtt finomra aprítjuk.

Egy serpenyőben kevés olívaolajat hevítünk, beledobjuk a hagymát, majd a fokhagymát, és közepes lángon kb. 5 percig pároljuk. Hozzáadjuk a felaprított gombaszárat és a petrezselyemzöldet, megsózzuk, megborsozzuk, majd felöntjük a fehérborral, és az egészet még 5 percig pároljuk.

A hámozott, darabolt paradicsomot egy tűzálló tálba öntjük, sóval, frissen őrölt fekete borssal és néhány csepp olívaolajjal fűszerezzük.

A juhtúrót és a zsemlemorzsa kétharmadát elkeverjük a hagymás-petrezselymes párolt gombával. A kapott masszát a gombafejekbe töltjük, és a fűszeres paradicsommártásra ültetjük. A tetejüket megszórjuk a maradék zsemlemorzsával, meglocsoljuk néhány csepp olívaolajjal, és 180 °C fokra előmelegített sütőben kb. 30-35 perc alatt készre sütjük.tepsit

Jó hír, hogy az egészet akár előre is el lehet készíteni – aztán amikor megérkeznek a vendégek, csak betoljuk a tálat a sütőbe, és mire a második fogáshoz érünk, voilà, csak előhúzzuk az illatos, belül krémes, tetejükön ropogós gombafejeket. Polentával (akár frissen, akár grillezve), vagy zelleres krumplipürével esetleg tört fehérbabbal, lencsével érdemes tálalni.

Gombás-sajtos rakott krumpli

No, hát nem is gondoltam volna, hogy ennek a rakott krumplinak ekkora sikere lesz. Olvasói nyomásra, íme a recept. (A fotó olyan, amilyen, de ez most ne legyen probléma.) Nekem most ajándékba kapott kézműves virslim volt, a tapasztalat pedig azt mutatja, hogy tényleg megéri minőségi példányokat beszerezni hozzá. Egyébként kivételes esetről van szó, a rakott krumpli nálam általában friss kolbásztöltelékből készül, ettől jobbat egyelőre még nem sikerült kitalálni.

Gombás-sajtos rakott krumpli

Hozzávalók 8 személyre:

1 kg burgonya

400 g laskagomba

400 g virsli

2 gerezd fokhagyma

6 db tojás

125 g mozzarella

4 tk. frissen reszelt parmezán

250 ml tejföl

100 ml tejszín

frissen őrölt fekete bors

frissen reszelt szerecsendió

extra szűz olívaolaj

rakott krumpli

A burgonyát megpucoljuk, sós vízben puhára főzzük, majd 2-3 mm vastagon felszeleteljük.

A tojásokat a burgonya főzővizében 8-9 percig főzzük, majd leszűrjük, hideg vízzel leöblítjük, és a héjukat lefejtjük,

A virslit karikára, a gombát a virslivel kb. megegyező nagyságú darabokra vágjuk. A fokhagymagerezdeket kés pengéjével kissé szétnyomjuk. A tejfölt, a tejszínnel, a parmezánnal, kevés sóval, őrölt feketeborssal és frissen reszelt szerecsendióval összekeverjük.

Egy serpenyőben 4 ek. olajat hevítünk, megpirítjuk benne a virslikarikákat, majd szűrőkanállal kivesszük, félretesszük. A laskagombát a serpenyőben maradt zsiradékhoz adjuk, és 15 perc alatt készre pároljuk.

A tojásokat felszeleteljük.

Tűzálló tál aljára előbb egy kevés gombát, majd virslit, utána egy réteg burgonyát, majd tojásszeleteket rakunk, és meglcsoljuk a sajtos-tejszínes-tejfölös keverékkel. A hozzávalókat addig rétegezzük, amíg el nem fogynak. A mozzarellát a rakott krumpli tetejére tépkedjük, és az egészet 180°C-ra előmelegített (légkeveréses) sütőben addig sütjük, amíg a tetején a sajt megpirul.

Juhtúrós-bazsalikompesztós metélt

Szerencsések vagyunk: a remek időnek köszönhetően a bazsalikomültetvény a kertben még mindig él és virul – ergo a fagyasztószekrényben féltve őrzött dobozkákból még decemberben is lesz tésztáravaló.

Íme egy friss, gyors bazsalikomos pasta juhtúróval, dióval és érlelt juhsajttal “turbózva”.

Juhtúrós-bazsalikompesztós metélt

Hozzávalók 4 személyre:

320 g tojásos hosszúmetélt tészta

80 g juhtúró

60 g megmosott és alaposan megszárított friss bazsalikomlevél (szár nélkül)

1 kis gerezd fokhagyma

1/2 kk. durva tengeri só

1 ek. dióbél

kb. 50 ml extra szűz olívaolaj

40 g érlelt juhsajt frissen reszelve

juhturos pestos teszta

A dióbelet száraz serpenyőben megpirítjuk. A fokhagymagerezdet megpucoljuk.

A tésztát lobogó, sós vízbe dobjuk.

A bazsalikomleveleket, a sót, a pirított dióval és a fokhagymával együtt, mozsárba (esetleg konyhai robotgépbe) tesszük, és az olívaolajat lassanként hozzácsorgatva pépesre zúzzuk. Hozzákeverjük a juhtúrót, majd a szószt kb. egy deciliternyi tészta főzővízzel elkeverjük.

A közben kifőtt metélt tésztát leszűrjük, elkeverjük a diós-bazsalikompesztós-juhtúrós szósszal, és tányérokra szedjük. A tésztakupacok tetejére egy kevés érlelt juhsajtot reszelünk, és azonnal tálaljuk.

Nagy mennyiségű bazsalikompesztó egyébként ÍGY készül nálam. Sajt hozzáadása nélkül jégkockatartóba, apró dobozokba téve, fagyasztószekrényben 2-3 hónapig eltartható.

Ha tetszett a bejegyzés, követheted a blog történéseit a Facebookon is!

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!