Tavola in Piazza

Szilvás galette

Két szilvás desszertet is hozok a héten. Az egyik ez az egyszerű, rusztikus galette, amelyet annak ellenére, hogy nem vagyok nagy sütemény fan, viszonylag gyakran ültetem a vasárnapi ebéd végére. Szeretem, mert könnyen, gyorsan elkészíthető, nem telít úgy, mint egy szelet csokoládétorta, és így hamar el is fogy.

A tölteléket nem feltétlenül szükséges előfőzni és keményítővel sűríteni, de ezzel a módszerrel a fűszeres gyömölcs íze sokkal koncentráltabb lesz, és szeleteléskor sem folyik ki a tésztából.

Szilvás galette

Hozzávalók:

A tésztához: 200 g liszt, 80 g hideg vaj, 2 ek. porcukor, ½ citrom reszelt héja, 2 tojás, 1 ek. víz

A tésztára: 1 tojás, 2 tk. kristálycukor

A töltelékhez: 400 g vörös szilva, 3 ek. kristálycukor, 1 kk. őrölt fahéj, ½ vaníliarúd, 1 púpozott kk. étkezési keményítő

szilvas galette

A vajat a  liszttel elmorzsoljuk, és elkeverjük benne a porcukrot valamint a reszelt citromhéjat. Hozzáadjuk a tojásokat, a vizet, majd az egészet könnyen formázható, puha masszává gyúrjuk. A tésztát gombóccá formáljuk, és folpackba csomagolva legalább 30 percre hűtőszekrénybe tesszük.

Közben elkészítjük a tölteléket: A szlvákat kimagozzuk, negyedekre vágjuk, és a cukorral, a fahéjjal, valamint a vaníliával felforraljuk. Hozzáadjuk a keményítőt, még 30 másodpercig főzzük, majd levesszük a tűzről, hűlni hagyjuk.

A tésztát lisztezett deszkán vékonyra nyújtjuk, és a közepére kanalazzuk a kihűlt fűszeres szilvát. A tésztalap szélét felhajtogatjuk, a tetejét megkenjük egy felvert tojással, megszórjuk a kristálycukorral, és az egészet 180 °C-ra előmelegített sütőben kb. 20 perc alatt készre sütjük.

Klasszikus gazpacho

A hőmérő ismét harminc fokot mutat, ami azt jelenti, hogy még egy utolsó gazpacho bűntudat nélkül belefér a szeptember végi menübe. A kései, megfáradt paradicsomok kifejezetten kellemes aromát kölcsönöznek ennek a levesnek. Próbáljátok ki! Megéri!

Klasszikus gazpacho

Hozzávalók 4 személyre: 1 kg paradicsom, 150 g uborka, 150 g kaliforniai paprika, 1 db vöröshagyma, 2 gerezd fokhagyma, 100 g száraz kenyér, kb. 80 ml sherry ecet, só, frissen őrölt fekete bors, kb. 120 ml extra szűz olívaolaj, néhány friss bazsalikomlevél

gazpacho

Az uborkát meghámozzuk, a paprika csumáját és a paradicsom szárát eltávolítjuk, a hagyma és a fokhagyma héját lefejtjük. Az előkészített zöldségeket és a kenyeret nagyobb kockára vágjuk, és egy tálba tesszük. Meglocsoljuk az ecettel és az olaj felével, átkeverjük, majd legalább egy órán keresztül állni hagyjuk. Ezután az egészet turmixgép keverőpoharába töltjük, és a maradék olívaolajat lassanként hozzácsorgatva simára dolgozzuk.

A pépet átpasszírozzuk, a levet sózzuk, és egy-két órára hűtőbe tesszük. (Ha túl sűrű lenne, kevés vízzel hígíthatjuk.)

A lehűlt zöldséglevest néhány csepp extra szűz olívaolajjal, friss bazsalikomlevelekkel és egy csipetnyi frissen őrölt fekete borssal tálaljuk.

gazpacho2

Így készül az igazi spaghetti alla carbonara

A „pasta alla carbonara” (tészta szénégetőné módra) az egyik legvitatottabb eredetű olasz tésztaétel. Egyesek szerint az 1800-as években, az Appenninek erdőiben dolgozó, eredendően egyszerű és  tápláló ételek elkészítésére berendezkedett szénégetőkről, mások szerint a karbonáró mozgalomról kapta a nevét. Vannak akik azt mondják, hogy a borssal/pirított tokaszalonna csíkokkal megszórt tojásos tészta olyan, mintha szénnel hintették volna meg, innen jött tehát az elnevezés.  A leghihetőbb, és a gasztronómiai szempontból igencsak nemzettudatos olaszok számára legnehezebben elfogadható verzió szerint ez az étel a második világháború alatt Itáliában állomásozó amerikai katonák leleményességének köszönhetően terjedt el. A szövetségesek raktáraiban mindig rendelkezésre álló tojáspor és bacon nem másra, mint a történelmi múltú, de a tengerentúli ízlésnek szegényesnek tűnő „cacio e pepe” (juhsajtos-borsos) spagetti gazdagítására szolgált.

Az igazságot nehéz lenne kideríteni, de ha megtudnánk sem biztos, hogy nagy jelentősége lenne. Ami a történettől sokkal fontosabb, az maga az elkészítési mód, amely vérremenő vitákat generál még a legnagyobb szakmai múlttal rendelkező olasz szakácsok között is. Kell-e fokhagyma, kell-e tejszín, a sajt a juhtejből készülő pecorino vagy a tehéntejből készülő parmezán legyen, tészta típusok, szalonnák… nem csoda, ha a földi halandó elvész a lehetőségek között, pedig csupán öt hozzávalóról van szó.

A kételyek eloszlatására álljon itt egy autentikus recept, amelyet figyelmesen követve bárki tökéletes carbonarát tud készíteni:

Spagetti szénégetőné módra

Hozzávalók 4 személyre: 320 g spagetti (legalább Nr5 vastagságú), 2 tojássárgája, 2 egész tojás, 100 g érlelt – nem füstölt – tokaszalonna (guanciale), 100 g + 1-2 ek. frissen reszelt, érlelt juhsajt (pecorino romano), frissen őrölt fekete bors, só

carbonara

A szalonnát 0,5-1 cm vastag, 2-3 cm hosszú, lehetőleg egyforma csíkokra vágjuk.

Az egész tojásokat a tojássárgákkal együtt egy keverőtálba ütjük, és felverjük. Ezután megsózzuk (csak módjával, mert a sajt és a szalonna is sós) megborsozzuk, hozzáadjuk a reszelt sajtot, és az egészet elkeverjük.

A szalonnát forró serpenyőben üvegesre pirítjuk.

A spagettit forrásban lévő sós vízbe dobjuk, majd amikor eléri az „al dente” („harapható”, nem teljesen puhára főtt) állagot, leszűrjük, a sült szalonnához adjuk, és alaposan összekeverjük. Hozzáadunk kb. egy merőkanálnyit a tészta főzővizéből, majd ezzel is elkeverjük.

A serpenyőt levesszük a tűzről, ráöntjük a sajtos tojást. Az egészet összerázzuk/forgatjuk, majd tányérokra szedjük, megszórjuk még egy kevés frissen reszelt juhsajttal, és azonnal tálaljuk.

A fentiek alapján, jó, ha tudjuk: az eredeti spaghetti alla carbonara sem tejszínt, sem füstölt szalonnát, sem fokhagymát, sem hagymát, sem zöld fűszereket, és főleg gombát, tejfölt, trappista sajtot nem tartalmaz.

Buon appetito!

carbonara1

Csicseriborsós sültpadlizsán-saláta

Hello világ!

Anyósomék kertjében az idén rengeteg padlizsán termett, így kb. egy hónapja szinte minden másnapra jutott egy-egy padlizsános étel. Készítettem belőle tradicionális rakott padlizsánt (“alla parmigiana”), paradicsomos-sültpadlizsános tésztát (“alla Norma”), krokettet, krémet, volt több grillezett és töltött verzió, de főztem lecsóba, sőt, ment babfőzelékre, na és persze pizzára is.

Az idei sorból ez a saláta volt az egyik kedvencem.

Szervírozható kisebb adagokban előételként vagy köretként, de egy szelet sokmagvas pirítóssal akár önmagában is megállja a helyét.

Csicseriborsós sültpadlizsán-saláta

Hozzávalók 4 személyre: 2 db közepes padlizsán, 2 gerezd fokhagyma, 1 doboz csicseriborsó konzerv (ha van időnk, főzzük “frissen”, ti. a végeredmény ezerszer finomabb lesz; fokozható a hatás szabadtűzön grillezett padlizsánnal), 2 ek. tejföl, 1 tk. csípőspaprika krém, egy nagy csokor petrezselyemzöld, 1 db csípősapaprika, 1 db citrom, só, frissen őrölt fekete bors, extra szűz olívaolaj

sult padlizsan3

A fokhagymagerezdeket megpucoljuk, és 2-3 nagyobb darabra vágjuk.

A padlizsánokat hosszában félbe vágjuk, húsukat bemetsszük. A résekbe fokhagyma darabokat tűzünk, majd megszórjuk sóval, frissen őrölt fekete borssal, és tűzálló tálba téve az egészet, 200 °C-ra előmelegített sütőben puhára sütjük.

A petrezselyemzöldet finomra aprítjuk, a csípőspaprikát vékony karikákra vágjuk. A csicseriborsó konzervet lecsöpögtetjük.

A padlizsánok héját lehúzzuk, húsukat csíkokra vágjuk, és egy keverőtálba tesszük. (A sült fokhagyma darabkákat félretesszük.) Szükség szerint ismét megsózzuk, megborsozzuk, meglocsoljuk fél citrom frissen facsart levével és 2 ek. extra szűz olívaolajjal, majd összeforgatjuk, és 5-10 percig állni hagyjuk.

A tejfölt a csípőspaprika krémmel és a fokhagyma darabkákkal botmixer segítségével krémesre turmixoljuk, majd só, bors és citromlé hozzáadásával az egészet kerekre ízesítjük.

A padlizsán csíkokat tányérokra rendezzük. A tetejükre szórjuk az egészben hagyott csicseriborsót, meglocsoljuk a csípős fokhagymás-tejfölös öntettel, majd meghintjük egy jó adag frissen aprított petrezselyemzölddel és csípőspaprika karikákkal. Végül mindegyik adagra egy teáskanálnyi friss olívaolajat csorgatunk, és azonnal tálaljuk. Langyosan a legfinomabb.

sult padlizsan2

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!