Tavola in Piazza

Három gyors tészta mediterrán stílusban cukkinivel és cukkinivirággal

Elkezdődött. Mármint a cukkini szezon. A kertünkben lévő négy tő már egy hete ontja a termést, kíváncsi vagyok, meddig bírjuk. Az apró, max. 10-15 centis cukkinik a legfinomabbak, ezek felhasználásával kreáltam a héten a tésztáinkat. Remélem, ti is találtok köztük olyat, amit szívesen elkészítetek!

A vargányás különösen ízletes, azt hiszem, a magyar ételekhez szokott szájnak ez a legkedvesebb, a másodikat azoknak javaslom, akik a friss aromákat kedvelik, a harmadik pedig a gyerekek nagy kedvence lehet.

Biztos sokan tudjátok, nálunk a tésztaevés mindennapos “mulatság”, a receptek publikálása azonban -elsősorban a Tarka Bárkával való elfoglaltságaim miatt- háttérbe szorult. Észrevettem, hogy  tésztaételeink egyre egyhangúbbak lettek, így most amolyan öninspirációt gyakorolva megpróbálom újra felvenni a tésztás fonalat.

Buon appetito! Jövő hétre még egy hármassal készülök.

1. Vajas-petrezselymes makaróni vargányával, zsenge cukkinivel és cukkinivirággal

Hozzávalók 4 személyre: 280 g száraz, tojásos makaróni, egy nagy csokor petrezselyemzöld, 40 g szárított vargánya gomba, 2 tk. vaj, 2 fej mogyoróhagyma, 2 gerezd fokhagyma, 50 ml száraz fehérbor, 100 ml zöldség vagy csirkehús alaplé, 4 db zsenge cukkini virággal együtt, 1 ek. frissen reszelt parmezán, só, frissen őrölt feketebors, extra szűz olívaolaj

DSC_9602fort

A vargányát legalább fél órára meleg vízbe áztatjuk, majd leszűrjük, nagyobb darabokra vágjuk. (Én át is szoktam öblíteni, mert poros lehet.)

A hagymát és a fokhagymát megpucoljuk, és a petrezselyemzölddel együtt finomra aprítjuk. A cukkinivirágok bibéjét eltávolítjuk, a szirmot vékony csíkokra vágjuk. A cukkinit felkarikázzuk.

Egy serpenyőben kevés olívaolajat és vajat hevítünk, majd közepes lángon a hagymát üvegesre pároljuk benne. Hozzáadjuk a gombát, a fokhagymát, néhány percig pirítjuk, majd felöntjük a fehérborral, aztán az alaplével, és addig főzzük, amíg a gomba megpuhul.

Ezután megsózzuk, megborsozzuk, hozzáadjuk a cukkinit, a cukkini virágot valamint a petrezselyemzöldet, és 1-2 perc nagy lángon való pirítás után megszórjuk a parmezánnal, végül összekeverjük.

Közben a tésztát lobogó, sós vízben kifőzzük, amikor eléri az “al dente” (“harapható”, nem teljesen puhára főtt) állagot leszűrjük, összeforgatjuk a petrezselymes-cukkinis gombával, és azonnal tálaljuk.

2. Fusilli a kertünk első zöldségeivel

Hozzávalók 4 személyre: 320 g fusilli tészta, 4 db félérett paradicsom (ha van rá lehetőségünk, keressünk különösen ízletes fajtát, nekem most a “pantano romanesco” kezd érni itthon, ez egy valódi ízbomba! határozottan meg vagyok róla győződve, hogy ennek a paradicsomnak az édes-savas-gyümölcsös aromája óriásit dobott a végeredményen), 2 ek. zöld tabasco szósz, 2 db újhagyma fehér része, 4 db max. 10 cm hosszú új sárgarépa, 4 db vajretek (nálam most hosszú), 4 db zsenge cukkini virágokkal együtt, só, frissen őrölt feketebors, egy kis darab (2-3 cm) gyömbérgyökér, egy nagy csokor petrezselyem- és korianderzöld, 2 ek. lenmag

DSC_9663

A zöldségeket megtisztítjuk, a cukkinivirágok bibéjét eltávolítjuk. A paradicsomot, a cukkinit, az újhagymát és a retket vékonyan felszeleteljük, a cukkinivirágokat vékony csíkokra vágjuk, a sárgarépát nagylyukú reszelőn lereszeljük. A zöld fűszereket finomra aprítjuk. A gyömbért meghámozzuk, pépesre reszeljük.

A lenmagot száraz serpenyőben megpirítjuk.

Wokban kevés olívaolajat hevítünk rádobjuk a hagymát és a sárgarépát, és 1 percig pirítjuk. Megsózzuk, megborsozzuk, és meglocsoljuk a tabasco szósszal.  Hozzáadjuk a gyömbért, a retket, a cukkinit, és még 1 percig pirítjuk. Végül elkeverjük benne a paradicsomszeleteket, a cukkinivirág csíkokat valamint az aprított zöldeket, és fél perc alatt az egészet készre pirítjuk.

Közben a tésztát lobogó, sós vízben kifőzzük, amikor eléri az “al dente” (“harapható”, nem teljesen puhára főtt) állagot leszűrjük, és a pirított zöldségekre szedjük. Megszórjuk a pirított lenmaggal, nagy láng fölött az egészet összerázzuk, és azonnal, még forrón, nagy melegben langyosan tálaljuk.

3. Penne lisce vajban sült parmezános-cukkini virágos csirkemell gombócokkal, zsenge cukkinivel és pirított fenyőmaggal

Hozzávalók 4 személyre: 320 g penne lisce, 2 mogyoróhagyma, 2 gerezd fokhagyma, 240 g csirkemell, 1 tojás sárgája, 4 ek. frissen reszelt parmezán, kb. 2 ek. zsemlemorzsa, frissen reszelt szerecsendió, só, őrölt fehér bors, 4 zsenge cukkini (max. 15 cm hosszúak), 4 cukkinivirág, 4 ek. tejszín (nem kell több! ne ússzon a tészta a tejszínben!), vaj, extra szűz olívaolaj, 4 tk. fenyőmag

DSC_9616

A hagymát és a fokhagymát megpucoljuk, és nagyon finomra aprítjuk. A cukkinit vékonyan felkarikázzuk, a cukkini virágok bibéjét eltávolítjuk, a szirmokat csíkokra vágjuk.

Egy serpenyőben kevés olívaolajat és vajat hevítünk, hozzáadjuk a hagymát, a fokhagymát, és alacsony lángon üvegesre pároljuk. Rászórjuk a cukkini virág csíkok felét, és nagy lángon 1 percig pirítjuk.

A csirkemellet ledaráljuk, és a parmezánnal, a cukkini virágos hagymával, a tojássárgával, sóval, fehér borssal, frissen reszelt szerecsendióval, valamint 2-4 ek. finom zsemlemorzsával alaposan összedolgozzuk. A masszából 2-3 cm átmérőjű gombócokat formázunk, és kevés forró vajon kisütjük, majd papírtörlőre szedjük, melegen tartjuk.

A cukkinikarikákat és a megmaradt szirom csíkokat a sült vajon megpirítjuk. Hozzáadjuk a tejszínt, ha szükséges, sóval és fehér borssal fűszerezzük, és az egészet nem több, mint 1 perc alatt készre főzzük.

Közben a fenyőmagot száraz serpenyőben megpirítjuk. A tésztát lobogó, sós vízben kifőzzük, amikor eléri az “al dente” (“harapható”, nem teljesen puhára főtt) állagot leszűrjük, és összeforgatjuk a tejszínes cukkinivel.

A tésztát tányérokra szedjük, ráhelyezzük a sült csirkemell gombócokat, megszórjuk a fenyőmaggal (esetleg néhány parmezán forgáccsal), és azonnal tálaljuk.

Tízperces desszert: pohárkrém mézes ricottával, nektarinnal, passiógyümölccsel és babapiskóta morzsával

…és ha végeztünk a salátával, jöhet egy könnyű, hűvös,  desszert:

Pohárkrém mézes ricottával, nektarinnal, passiógyümölccsel és babapiskóta morzsával

Hozzávalók 4 személyre: 250 g ricotta, 2 db passiógyümölcs, 6 db édes, érett nektarin, 8 db babapiskóta, 2 tk. narancsvirág méz, 2 tk. citromfű szörp, őrölt fahéj, 1/2 narancs frissen facsart leve

DSC_9408

 

A babapiskótát durva morzsává hengereljük, száraz serpenyőben ropogósra pirítjuk, és a felét négy pohár alján elosztjuk.

A nektarint meghámozzuk, kimagozzuk, és botmixer segítségével, fél narancs frissen facsart levével együtt pürésítjük. A gyümölcspépet elosztjuk a babapiskóta morzsán.

A ricottát a mézzel, a citromfű szörppel és csipetnyi fahéjjal (kézi habverővel) alaposan kikeverjük, majd a nektarin pépre kanalazzuk.

A passiógyümölcsöket félbe vágjuk, magjukat kikaparjuk, és a mézes-fahéjas ricottára csorgatjuk. Megszórjuk a maradék pirított babapiskóta morzsával, és szobahőmérsékleten vagy hidegen tálaljuk.

DSC_9485

Bazsalikom pestós babsaláta avokádóval, rukolával és citromos csirkemellel

Indítsuk a hetet egy nagyszerű salátával!

A medvehagyma pestót cserélhetjük petrezselyemre, esetleg bazsalikomra – az önmagában borzasztóan egyhangú és unalmas csirkemell jól bírja a zöldeket -, és ha nagyon sietünk, a konzerv bab is játszhat. (Annak ellenére, hogy az anyukámék kertjében termett hüvelyeseket preferáljuk, váratlan helyzetekre mindig akad a kamrában néhány bab, lencse, csicseriborsó konzerv, amiket általában saláta vagy köret formájában fogyasztunk.)

Bazsalikom pestós babsaláta avokádóval, rukolával és citromos csirkemellel

Hozzávalók 2 személyre: 1 doboz fehérbab konzerv, 1 avokádó, 300 g csirkemell, 1 lila hagyma, 1 gerezd fokhagyma, 2 tk. medvehagyma/petrezselyem/bazsalikom pesto, fél citrom, vaj, extra szűz olívaolaj, rukola levelek, só, frissen őrölt feketebors

DSC_9360

A babkonzervet lecsepegtetjük. A hagymát és a fokhagymát megpucoljuk, az avokádót meghámozzuk, és a csirkemellel együtt 2×2 centis kockákra vágjuk. A fokhagymát és a lila hagymát vékonyan felszeleteljük.

Egy serpenyőben kevés vajat és olívaolajat hevítünk, hozzáadjuk a fokhagymát, a csirkemell kockákat, és közepes lángon minden oldalukat megpirítjuk. Hozzáadjuk a babot, és megvárjuk amíg ez is átmelegszik. A serpenyőt lehúzzuk a tűzről, a csirkés babot sóval, borssal, fél citrom frissen facsart levével és a pestóval fűszerezzük, majd az egészet egy keverőtálba öntjük. Hozzáadjuk az avokádó kockákat, a hagyma szeleteket, óvatosan az egészet átforgatjuk, és azonnal tálaljuk.

Tejszínes csokoládétorta Vikitől

Viki barátnőm a csokoládétorták szakavatott ismerője/sorozatgyártója. Talán emlékeztek még, ő készítette ezt az isteni narancsos változatot is, ami azóta is a kedvencem! Most annak a tortának (pontosabban azoknak a tortáknak, ti. kettő készült – egy meggyel díszített, kakaós tésztájú és egy sima) receptje következik, amit Viki a Restaurant Day-re hozott. A vendégek imádták! (Igen, Vikit is és a tortákat is. :-))

Hamarosan fotó is lesz az utolsó darabokról, amit itt láttok, az a főpróba eredménye, amit egy nagy közös baráti szalonnasütés alkalmával tüntettünk el – szinte percek alatt.

Háttérben a néhány napja publikált epres-tojáshabos süti “látható”.

Tejszínes csokoládétorta

Hozzávalók a piskótához: 6 tojás, 6 evőkanál cukor, 6 evőkanál liszt, 3 csipet foszfátmentes sütőpor, 3 csipet só

Hozzávalók a krémhez: 200 ml tejszín, 200 g magas kakaótartalmú étcsokoládé, 200 g vaj, 80 g cukor

DSC_8760pic

Mivel megéri a macerát, a tortához a piskótát laponként sütöm, 3×2 tojásból. A művelet így kicsit hosszabb, mintha egyben sütnénk, de közben el lehet készíteni a csokikrémet, így összességében nem tart sokkal tovább a procedúra – a végeredmény pedig garantáltan kárpótol!

Tapasztalatom szerint a piskóta akkor lesz tökéletes, ha nem csak a sütést, hanem a tészta kikeverését is három részletben ejtjük meg.

A két tojás fehérjét kemény habbá verem a cukorral és egy csipet sóval, majd egyenként hozzáadom a tojás sárgáját. Ezután beleszitálom a sütőporral elkevert lisztet és még egyszer alaposan összekeverem.

A tortaformát (az enyém 20 cm átmérőjű) kibélelem sütőpapírral és megtöltöm a tésztával. 140 fokra előmelegített sütőben kb. 15 perc alatt megsütöm.

Közben a tejszínt egy kis edénybe öntöm, beletördelem a csokoládét és mérsékelt tűzön melegítem, amíg fel nem olvad a csoki. Ha ez megvan, félreteszem és megvárom míg teljesen kihűl (nem szabad türelmetlenkedni!)

A szobahőmérsékletű vajat 10 percig habosítom a robotgép legmagasabb fokozatán, majd több részletben hozzáöntöm az olvasztott csokit. Mi nem szeretjük a túlzottan édes sütiket, ezért a cukor mennyiségét ízlés szerint variálhatjuk.

Összeállítjuk a tortát: az oldalát és a tetejét is bevonjuk a krémmel.

A “sima csokitorta” tetejét megszórhatjuk cukrozatlan kakaóporral, reszelt csokoládéval, és a megmaradt krémmel díszíthetjük. (Ehhez hozzá szoktam adni még pár kiskanál kakaóport, hogy sötétebb színével jobban mutasson a torta tetején, de ez persze “elhagyható extra”.) Akinek kedve tartja, a csokikrémmel megkent tortalapra alaposan lecsepegtetett meggybefőttet is tehet, és a torta dekorálásához is használhat meggyszemeket.

… és megérkeztek a fotók:

fotó (1) fotó 1

Köszönjük, Viki! ♥ 

Vargányás-paradicsomos marhalábszár medvehagymás nokedlivel

A medvehagyma szezon kellős közepén, bográcsban készült ez az isteni paradicsomos marhalábszár, otthon, Magyarországon.

Legyen mínusz tíz vagy plusz harminc fok, amikor hazamegyünk, szinte minden nap kerül valami szabadtéri tűzre: a nyárson sült szalonna, tárcsán sütött lapcsánka (színes salátákkal) és a gulyás alap, ezek mellé jön szezonban a lecsó – ó, hónapokig tudnék lecsón élni! – grillezett zöldségek, halászlé, sőt, ha sikerül meggyőzni mindenkit, arról, hogy jobb helye van a kakasnak/tyúknak a bográcsban, mint a tyúkólban, akkor a kakas-/tyúkpörkölt is játszik.

bogracs kicsi

Vargányás-paradicsomos marhalábszár medvehagymás nokedlivel

Hozzávalók kb. 8 főre:

A paradicsomos-vargányás marhalábszárhoz: 2 ek. sertészsír, 1,6 kg marhalábszár, 2 közepes fej vöröshagyma, 2 gerezd fokhagyma, 100 g sárgarépa, 1 angol zeller szár, 100 g szárított vargányagomba, 1 ek. őrölt füstölt csípős paprika, 4 db érett paradicsom (szezonon kívül jó hozzá a hámozott, darabolt konzerv paradicsom is, kb. 300 g), 1 db cecei paprika, 2 tk. sózott, darált pritamin paprika, 200 ml száraz vörösbor, só, frissen őrölt feketebors, egy kis csokor vegyes zöld fűszer (zsálya, rozmaring, petrezselyemzöld), a tálaláshoz tejföl

A nokedlihez: 600 g liszt, 6 db tojás, 100 g medvehagyma (szezonon kívül 4 tk. medvehagyma pesto is megfelel), só, tejföl v. tej

DSC_6966

A nokedlihez a tojásokat egy keverőtálba ütjük, megsózzuk, és felverjük. A medvehagymát finomra aprítjuk, és elkeverjük a felvert tojással. Hozzáadjuk a lisztet és keverni kezdjük. Annyi tejfölt v. tejet adagolunk hozzá, hogy olyan sűrű masszát kapjunk, ami már nem folyik le a fakanálról. A masszát legalább 30 percre félretesszük.

A marhalábszárat megtisztítjuk a hártyáktól és a vastagabb inaktól, majd kb. 3-4 centis kockára vágjuk. A hagymát, a fokhagymát, a sárgarépát és a zellerszárat megpucoljuk, és finomra aprítjuk. A vargányát 20-30 percre langyos vízbe áztatjuk. A paprikát hosszában félbe vágjuk, magjait eltávolítjuk. A paradicsomokat forró vízbe dobjuk, fél perc után leszűrjük, héjukat lehúzzuk, húsukat negyedeljük (én a magházat általában benne hagyom, szeretem a savanykás ízét, de akit zavarnak a magok, nyugodtan dobja ki). A zöld fűszereket csokorba kötjük.

Bográcsban felforrósítjuk a zsírt, hozzáadjuk a finomra aprított hagymát, fokhagymát, zellerszárat valamint a sárgarépát, meghintjük egy kevés sóval, és gyenge tűz fölött, folyamatosan kevergetve  5-8 percig pároljuk, majd lesütjük. Beleszórjuk az őrölt paprikát, gyors mozdulatokkal átkeverjük, majd hozzáadjuk a húst, a cecei paprikát, a paradicsomot és a zöld fűszer csokrot is. Összeforgatjuk, és néha meg-megrázogatva, mindig amikor a hús a levét elfőtte, kevés vörösborral, majd vízzel felöntögetve főzzük. Amikor a hús félig megpuhul, hozzáadjuk a kicsavart vargányát is, megborsozzuk, ha szükséges megsózzuk, és lassú tűzön készre főzzük. A zöld fűszer csokrot és a paprikahéjat/csumát kidobjuk.

A nokedlit forrásban lévő sós vízbe szaggatjuk, leszűrjük, és a paradicsomos-vargányás marhalábszárral (esetleg 1-2 tk. tejföllel) tálaljuk.

Epres-habos süti

Ahogy ígértem, még egy ideig az epres vonalon maradunk (volt nemrég egy rozmaringos szörp, aztán egy epres-bodzás palacsinta), most pedig jöjjön ez a házias jellegű, friss, citromos tésztájú, epres-tojáshabos sütemény, amely biztos, hogy nem utoljára került az asztalunkra. Erdei gyümölcsökkel, barackkal, sőt szilvával is nagyon finom lehet.

Epres-habos süti

Hozzávalók:

A tésztához: 500 g liszt, 250 g kockára vágott hideg vaj, 2 tk sütőpor, 3 ek. porcukor, 5 tojás sárgája, 1 kezeletlen citrom lereszelt héja

A töltelékhez: 500 g eper, 5 tojás fehérje, csipetnyi só, 150 g porcukor, 1 tk. vaníliás cukor, 2 ek. étkezési keményítőDSC_8863

A lisztet összekeverjük a sütőporral,a  citromhéjjal és a cukorral, majd elmorzsoljuk a hideg vajjal. Hozzáadjuk a tojások sárgáját, és könnyen nyújtható, rugalmas tésztát gyúrunk belőle. A tésztát 1/3-2/3 arányban elvágjuk, folpackba csomagoljuk, és 1-2 órára mélyhűtőbe tesszük.

A nagyobb tésztagolyót vékonyra nyújtjuk, sütőpapírral kibélelt 33×20 cm-es tepsibe simítjuk, és 190°C-on 20 perc alatt elősütjük.

Közben elkészítjük a tölteléket: az epret megmossuk, és negyedekre vágjuk. A tojások fehérjét egy csipetnyi sóval kézi mixer segítségével könnyű habbá verjük, majd a cukrot, a vaníliás cukrot és a keményítőt kanalanként adagolva addig verjük, amíg a massza sűrű, kemény habbá áll össze.

Amikor az elősütött tésztalap kihűl, rákanalazzuk a tojáshabot, megszórjuk a negyedelt eperrel, és nagylyukú reszelő segítségével ráreszeljük a maradék tésztát.

A süteményt 190 °C-ra előmelegített sütőben 30-40 perc alatt készre sütjük, porcukorral megszórva, szobahőmérsékleten tálaljuk.

DSC_8951

Az ötlet innen jött, de nem tetszett a pudingporos-olajos megoldás, így jócskán átalakítottam a receptet.

Piazza Ungheria - Restaurant Day Italia - 17.05.2014.

Siamo tre ragazze ungheresi ed è da alcuni anni che volevamo partecipare al Restaurant Day. Finalmente questa volta ci siamo.

Abbiamo progettato un menu con dei piatti più o meno tradizionali ungheresi che vorremmo condividere con la gente che ospiteremo qui a Rivignano.

bogracs kicsi

Ecco il menu:

Antipasti
Patè vari (fegato di vitello, fagioli bianchi, uova e cicciole, ricotta alla paprika)
Pogácsa – focaccine ai semi e
Kifli – cornetti salati al burro

Primo mooolto sostanzioso
Babgulyás – minestra con carne di maiale affumicata, verdure e pasta fatta in casa (tutto preparato sotto le stelle in paiolo tradizionale)

Insalata 
Insalata di cetrioli all’aneto

Dolci 
Aranygaluska ovvero Gnocchi d’oro – gnocchetti di pasta lievitata con copertura di noci zuccherate con salsa alla vaniglia
Lúdláb torta ovvero Torta piede d’oca – torta al cioccolato con marasche sciroppate

Si chiederà un piccolo contributo spese per coprire le spese.

Riuscendo ad accettare al massimo 20 persone, la prenotazione via e-mail é indispensabile!

Per avere informazioni più dettagliate scriveteci pure all’indirizzo d’email gabahernadi@gmail.com.

Vi aspettiamo con affetto.
Cristina, Vittoria e Gabriella

Altre persone in Italia che hanno aderito al Restaurant Day:

Beergarten meets Frischbröchten Bra CN

Con Syl In Cucina Milano

Mamuska Milano

Epres-bodzás palacsinta

Epres recepteket ígértem, íme itt a második. A fotó épp egy éve készült, akkor ezeket a palacsinták olyan gyorsan eltűntek a tányérról, hogy egyértelmű volt, hogy a következő eperszezonban újra kell őket gyártani.

Epres-bodzás palacsinta

Hozzávalók:

Kb. 12 db palacsintához: 200 g rétesliszt, 300 ml tej, 230 ml szódavíz, 2 tojás, csipetnyi só, 50 g olvasztott vaj

A töltelékhez: 200 ml jéghideg tejszín, 2 tk. vaníliás porcukor, 100 g eper, néhány csepp citromlé, csipetnyi őrölt fahéj

A feltéthez: 100 g eper + 4 ek. bodzás eperszörp (ami gyakorlatilag ugyanúgy készül, mint a rozmaringos eperszörp, csak rozmaring helyett 4 bodzavirág-tányért áztatunk a szirupba), 2 bodzavirág-tányér

DSC_4733

A palacsinta hozzávalóit kézi mixerrel simára keverjük, és 30 percre félretesszük.

A töltelékhez az epret a citromlével és a fahéjjal botmixer segítségével pépesítjük. A tejszínt a cukorral kemény habbá verjük, és finoman elkeverjük benne a citromos eperpépet.

A feltéthez az epret apró kockára vágjuk, és elkeverjük  szörppel. A bodzavirágokat lecsipkedjük a szárról.

A félretett masszából vékony palacsintákat sütünk, megtöltjük a fahéjas-epres tejszínnel, és négyfelé hajtva tányérokra helyezzük. A tetejüket megrakjuk a szirupos eperkockákkal, megszórjuk egy kevés bodzavirággal, és azonnal tálaljuk.

Aki nem szeret virágot rágcsálni, a bodzát nyugodtan süsse bele a palacsintatésztába (a bodza íze így is viszonylag intenzív marad).

Rozmaringos eperszörp

Epres receptek következnek. A sort egy egyszerű, szörp alapú, epres-mézes-rozmaringos hűsítővel indítjuk, amely már évek óta kiváló kísérője a nyáresti beszélgetéseinknek…. Proseccoval, vodkával, de még a fehér rummal is remek.

Rozmaringos eperszörp

Hozzávalók: 250 g eper, 100 g narancsvirág méz, egy kb. 20 cm hosszú rozmaring ág, csipetnyi citromsav, 1 tk. narancsvirág víz, 1/2 kezeletlen citrom

DSC_6225

A citrom héját (csak a sárga részt) lefejtjük, majd vékony csíkokra vágjuk, a gyümölcs levét kifacsarjuk. Az epret megtisztítjuk, a leveleit eltávolítjuk, és a citromsavval együtt botmixer segítségével pépesítjük. Az eperpépet egy lábasba tesszük, hozzáadjuk a mézet, a citromlevet, a citromhéj csíkokat, a rozmaring ágat, és a narancsvirág vizet, felforraljuk, majd lefedve 1-2 órán keresztül állni hagyjuk. A pépet ezután gézen keresztül átszűrjük, alaposan kinyomkodjuk, és amikor teljesen kihűlt, szódával vagy proseccoval hígítva, citromszeletekkel kínáljuk

DSC_6252

Káposzta saláta paprikás-ricottás csirkével, lila hagymával, savanyú uborkával

Maradék sült csirke szokott a lenti saláta áldozatául esni. A hozzávalókat a hűtőszekrény, a kert és a kamra tartalmának megfelelően variálom (káposzta helyett salátaszívet, sárgarépát, télen fekete retket, ricotta helyett tejfölt,  lila hagyma helyett újhagymát használok) az egyetlen fix dolog a csirke.

Az alábbi, felettébb komplikált kreációt benevezem a Colette által meghirdetett 63. VKF! fordulóra, amelynek a fő témája a saláta, mint főétel.

Káposzta saláta paprikás-ricottás csirkével, lila hagymával, savanyú uborkával

Hozzávalók 4 személyre:

A salátához: 400 g fejes káposzta (új a legjobb), 400 g maradék sült csirke (nálam most rozmaringos-fokhagymás fűszerezésű, kicsontozott, grilllezett csirkecombok voltak), 1 lila hagyma, 4 db savanyú uborka, aki bírja  csípőset csipetnyi chilipehely,

Az öntethez: 4 ek. ricotta, 100 ml tejföl, 1 ek. tabasco szósz, 1 tk. sózott, őrölt pritaminpaprika, 1 tk. pirospaprika, só, frissen őrölt feketebors, néhány csepp frissen facsart citromlé

DSC_9042

Az öntet hozzávalóit botmixerrel simára turmixoljuk.

A sült csirkét fél cm vastag csíkokra vágjuk, összekeverjük a paprikás-ricottás öntettel, és 10-15 percig állni hagyjuk.

A káposztát vékonyan felszeleteljük, besózzuk, és szűrőbe téve szintén 10-15 percig állni hagyjuk.

A lila hagymát és a savanyú uborkát is vékonyan felszeleteljük.

A káposztát tányérokra rendezzük, rákanalazzuk a paprikás-ricottás csirkét, megszórjuk a hagymával és a savanyú uborkával, és azonnal tálaljuk. (Egy maréknyi pirított dió még elfért volna a tetején…)

Izgalmas lehet langyos vajas-korianderes párolt káposztával is – ennek az elkészítését itt találjátok.

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!