Tavola in Piazza

Diós-kávés-rózsavizes tiramisù - A közös recept 4. rész

A közös recept negyedik, és egyben utolsó részéhez érkeztünk. (Az apropóról és az első rész garnéla leveséről itt, a máodik rész nizzai salátájáról itt, a harmadik rész csirke tikka masalájáról ittolvashattok.)

Az utolsó kör témája ahogy ez már a címből is kiderült, a tiramisù lett, amit hetekkel ezelőtt Katuci jelölt ki számunkra. Rögtön el is képzeltem, hogy a klasszikus verzióval fogok “villantani”, de aztán beugrott, hogy ez már volt a blogon, úgyhogy dobtam a briliáns ötletet. (Haha, úgy tűnik, nem voltam egyedül…) Aztán feltűnt a szemem előtt egy sor, csillogó tálcán szervírozott, bodzavirágoktól és friss epertől illatozó pohárkrém, aminek az elkészítését pontról pontra meg is terveztem. Pár nappal később Anikó nagy örömmel írta, hogy egyre tornyosuló teendői miatt egy kicsit előre dolgozott, és az ő tiramisuja bizony epres-bodzás lett. Ennyi. Lógó orral, fájó szívvel lemondtam a spanyolviasz szagú tervemről. Az idő telt, a felhők egyre csak gyülekeztek, amikor a kamra sötétjében kutatva a kezembe került egy zacskó dióbél.

DSC_8810pic

Anna, csináljunk tiramisùt? – kérdeztem A Gyereket, mert tudtam, hogy szeret édességekkel bíbelődni.

Jó, anya, de rakjunk bele rózsavizet! – válaszolta – Mindig a rózsavizes üvegcse az első, amit a fűszeres polcról leemel. (Ha rajta múlna, a húslevesbe is belecsepegtetné.) Most viszont a négy és fél éves beletrafált: a rózsavíz, a dió, a kávé és a kakaó négyese olyan kellemes összhatást keltett, hogy a végeredmény tényleg egy főnyeremény lett. Próbáljátok ki!

Diós-kávés-rózsavizes tiramisù

Hozzávalók 6-8 személyre:

A habhoz: 5 db tojás, 80 g porcukor, csipetnyi só, 1 tk. vanília kivonat, 1 ek. rózsavíz, 500 g mascarpone, 2 ek. cukrozatlan kakaópor

A babapiskótás rétegekhez: 350 g babapiskóta, 250 ml hosszú kávé, 50 ml kávélikőr

A tetejére: 150 g finomra darált dióbél, 1 ek. porcukor, 1 ek. cukrozatlan kakaópor, 1 ek. rózsavíz

DSC_8645

A mascarponét egy tálban villával fellazítjuk, beleszitáljuk a kakaóport, és csomómentesre keverjük. A tojásokat szétválasztjuk, a fehérjét egy csipetnyi sóval kemény habbá verjük, és félretesszük. A tojások sárgáját a cukorral fehéredésig verjük, majd elkeverjük benne a vanília kivonatot, a rózsavizet, végül a kakaós mascarponét is.

A tojásfehérjéből vert habot, apránként és óvatosan, hogy ne törjön, a masszába forgatjuk.

A kávét és a kávélikőrt egy mély tányérban összekeverjük, és a babapiskótákat egyenként félig belemártjuk. (Csak egy pillanatra hagyjuk a kávé felszínén, máskülönben eláznak!)

Egy tál alját kirakjuk a mártott babapiskótákkal, rá egy réteg kakaós habot terítünk, majd újabb réteg mártott babapiskóta és újabb réteg hab jön. A tálat folpackkal befedjük, és egy éjszakára hűtőbe tesszük.

Tálalás előtt a darált diót, a porcukrot és a kakaót egy tálkában összekeverjük, hozzáadjuk a  rózsavizet, és az egészet gombóccá gyúrjuk. (Ha nem áll össze, adhatunk még hozzá egy kevés (rózsa)vizet, ügyeljünk azonban arra, hogy a tiramisùnk végül ne egy parfümös üveg tartalmára hajazzon!) A diós-kakaós rózsaillatú gombócot nagylyukú reszelőn keresztül a behűtött tiramisù tetejére reszeljük, és azonnal tálaljuk.

Van klasszikus tiramisù recept is a blogon: itt találjátok, aztán van egy nagyon téli, narancsos-mákos verzió itt, és egy epres light itt – az első bejegyzéseim egyike – hű, de furcsa ránézni így hat év távlatából!

Lássuk, ezek után a lányok alkotásait!

Anikó receptjét itt

strawberry tiramisu final-8543

Éci receptjét itt

IMG_0556 (1)

Katuci receptjét pedig itt találjátok

CSC_3686ab

Káposztás-füstölt sonkás spagetti

 Káposztás-füstölt sonkás spagetti

Hozzávalók 4 személyre: 320 g spagetti, 400 g újkáposzta, 120 g főtt, füstölt sonka, 60 g vaj, 1 tk. koriander mag, 2 gerezd fokhagyma, só, frissen őrölt szerecsendió, frissen őrölt feketebors, 2 kakukkfű ágacska, 100 ml tejszín, parmezán sajt

kaposztas spagetti

A koriander magot, a megtisztított fokhagyma gerezdekkel együtt mozsárban megtörjük, és 40 g vajjal kikeverjük. A sonkát apróra vágjuk.

A káposzta torzsáját kivágjuk, leveleit vékonyra metéljük, ujjnyi sós vízben roppanósra pároljuk, majd leszűrjük.

Egy serpenyőben felhevítjük a fokhagymás.korianderes vajat, majd hozzáadjuk a sonkát, a káposztát, a kakukkfű ágacskákat és a tejszínt. Megborsozzuk, kevés szerecsendiót reszelünk rá, és ha szükséges meg is sózzuk, az egészet átkeverjük, majd nem több, mint 1 perc alatt készre főzzük.

A sajtból nem túl vékony lapokat gyalulunk (fejenként hármat-négyet).

A spagettit lobogó, sós vízben kifőzzük, amikor eléri az “al dente” (“harapható”, nem teljesen puhára főtt) állagot, leszűrjük. A tésztát összeforgatjuk a sonkás káposztával, tányérokba szedjük, mindegyik tetejére három-négy parmezán lapocskát helyezünk, alaposan megborsozzuk, és azonnal tálaljuk.

Anellini füstölt sonkával, zöldborsóval, fürjtojással és ropogós kalácsmorzsával - klasszikus egyperces "húsvét keddre"

Egyperces, mert kb. ennyi ideig tart elmondani, hogy hogy kell elkészíteni a lenti tésztát. Klasszikus, mert nálunk húsvét utáni kedden immár azzá vált – visto che sonka, tojás és egy nyúlfarknyi kalács mindig marad, a zsenge zöldborsó állandó lakója a fagyasztónkak, tészta nélkül meg ugye nálunk nem élet az élet. Persze, lehetne szofisztikáltabbá tenni az ételt valami komolyabb tésztával, krémesre főzött tojással, sajtropogóssal, tormás/citromos sonkakrémmel, friss zöld spárgával, esetleg a főtt sonka levének felhasználásával, de a húsvéti tobzódás után, úgy érzem, ez teljesen fölösleges.

DSC_8239

Ennyire egyszerű tehát az egész…

Anellini füstölt sonkával, zöldborsóval, fürjtojással és ropogós kalácsmorzsával

Hozzávalók 4 személyre: 320 g anellini tészta, 1 fej mogyoróhagyma, 100 g főtt, füstölt sonka, 100 g fagyasztott zöldborsó, 8 db keményre főtt fürjtojás, 50 g szikkadt húsvéti kalács, 4 tk. frissen reszelt parmezán, só, frissen őrölt feketebors, kevés friss zöld fűszer (most majoránna és kakukkfű), extra szűz olívaolaj, vaj

DSC_8213

A sonkát apróra, a fürjtojásokat negyedekre vágjuk. A kalácsot késes robotgépben morzsává aprítjuk, serpenyőben megpirítjuk, és amikor kihűl, összekeverjük a parmezánnal.

A hagymát megpucoljuk, finomra aprítjuk, és egy serpenyőben, kevés olaj és vaj keverékén üvegesre pároljuk. Hozzáadjuk a sonkát, a zöldborsót, és a zöld fűszereket, kevés sót és frissen őrölt feketeborsot, majd az egészet fedő alatt addig pároljuk, amíg a borsó megpuhul. A szaftból 4-5 teáskanálnyit félreteszünk, a zöld fűszereket kidobjuk.

Közben a tésztát lobogó, sós vízben kifőzzük, amikor eléri az “al dente” (“harapható”, nem teljesen puhára főtt) állagot, leszűrjük, és összeforgatjuk a sonkás-borsóval. A tésztát tényérokra szedjük, megszórjuk a parmezános kalácsmorzsával, megrakjuk a negyedelt fürjtojásokkal, meglocsoljuk a félretett szafttal, és azonnal tálaljuk.

Csirke tikka masala - A közös recept 3. felvonás

A közös recept projectünk harmadik részéhez érkeztünk. Az apropóról és az első rész garnéla leveséről itt, a második forduló nizzai salátájáról itt olvashattok bővebben. A mai főszereplő a csirke tikka masala, amit eddig még sosem készítettem. Annak ellenére, hogy folyamatosan hajt a kíváncsiság, mindig mindent megkóstoltam és igyekeztem itthon is elkészíteni más népek konyhájának emblematikus ételeit, a korábbi hév mára meglehetősen lelankadt. A négy és fél évesnek volt egy másfél éves korszaka, amikor vajas-fokhagymás-zsályás tésztán valamint gorgonzolán élt, és köszönte szépen, gyakorlatilag semmi másba nem volt hajlandó még csak beletúrni sem (az ujjaim keresztben, nagyon bízom benne, hogy lassan visszatérünk a régi kerékvágásba), férj mindig is ragaszkodott a megszokott mediterrán ízekhez, és így bizony nem volt könnyű a keleti konyha ízeit a mindennapjainkba becsempészni. Egyszóval, köszönöm, Anikó, ha nem a csirke tikka masala a mai forduló témája, talán sosem kerül az asztalunkra. Tudatlanként egy szájbarágós receptre esett a választásom, és azt kell, hogy mondjam, remekül döntöttem; az eredmény ismétlésért kiált. Egy-két hozzávalón és a mennyiségeken változtattam egy kicsit, a végleges recept 4 személyre szól. (Az autentikusságról pedig a csirke tikka masala esetében ugye nincs értelme sokat gondolkodni. 😉

Csirke tikka masala

Hozzávalók:

A csirkéhez: 2 db csirkemell, 120+ 50 ml zsíros natúr joghurt, 3 tk. vaj, 1 nagy fej vöröshagyma, 2 gerezd fokhagyma, 50 g gyömbérgyökér, 200 g hámozott, darabolt paradicsom, garam masala fűszerkeverék (ezt megcsináltam sk. a következőkből: 1/2 tk. római kömény,  1/2 tk. koriander, 1/2 rk. cayenne bors, 1/2 tk. édeskömény, 1/2 szerecsendió virág, 2 db szegfűszeg, 1/2 tk. kardamom mag), 1 tk. nádcukor, 150 ml kókusztej vagy zsíros tejszín, egy csokor friss koriander és petrezselyem levél, 1 friss zöld csípőspaprika, 1/2 tk. füstölt paprika

A rizshez: 280 g rizs, 2 tk. vaj, kb. 1 l csirke alaplé vagy víz, 120 g fagyasztott zöldborsó, 1/2 tk. kurkuma, só, frissen őrölt fehér bors

DSC_6613blog

A csirkemelleket kb. 1 cm vastagon felszeleteljük, sóval, őrölt korianderrel és római köménnyel befűszerezzük. 120 g joghurtot a csirkemell szeletekre öntünk, összeforgatjuk, és 30 percig állni hagyjuk. Ezután grillrácsra fektetjük, és 220 °C-ra előmelegített sütőben, grill programon 5-7 percig sütjük. (Akkor jó, ha a joghurt a hússzeletekre pirul. A rácsot lehetőleg a felső szintek valamelyikén helyezzük el, és ügyeljünk arra, hogy a hús szaftos maradjon, tehát semmiképpen ne süssük túl sokáig!)

Közben a hagymát, a fokhagymát, a gyömbért megpucoljuk, az előzőket a zöld fűszerekkel együtt finomra aprítjuk, az utóbbit kis lyukú reszelőn lereszeljük. A csípős paprikát vékonyan felszeleteljük.

Egy lábasban vajat hevítünk, hozzáadjuk a hagymát, a fokhagymát, a gyömbért és 1 kk. sót, majd közepes lángon néhány percig pirítjuk. Megszórjuk 2 tk. garam masala fűszerkeverékkel, hozzáadjuk a csípős paprikát, és 1-2 percig pirítjuk (Kb. olyan lesz, mintha egy parfümös fiola borult volna a lábasba, isteni illatok töltik majd meg a konyhát! Ha a hagyma leragad kicsit az edény aljára, külön jót tesz majd a végeredménynek.) Hozzáadjuk a paradicsomot, a cukrot, és kb. 10 perc alatt besűrítjük.

A sült csirkemell szeleteket falatnyi kockára vágjuk, és a  tejszínnel, valamint egy kevés füstölt paprikával együtt belekeverjük a paradicsomszószba. Megkóstoljuk, és ha szükséges, tovább fűszerezzük. Megszórjuk egy maréknyi aprított petrezselyem- és koriander levéllel, és 1-2 perc alatt az egészet készre főzzük.

A rizst többször váltott vízben átmossuk, és a vajjal, a kurkumával, a még fagyott zöldborsóval, kevés sóval, fehér borssal egy lábasba tesszük. Az egészet felöntjük a csirke alaplével/vízzel, és roppanósra főzzük. (Ha nem vagyunk benne biztosak, hogy a borsó kb. ugyanannyi idő alatt készül el, mint a rizs, főzzük meg külön.)

A zöldborsós rizst tányérokra szedjük, majd ráhalmozzuk az illatos paradicsomos csirkét. Meglocsoljuk 2 tk. joghurttal, végül pedig megszórjuk egy csipetnyi füstölt paprikával és bő adag aprított petrezselyem- valamint koriander levéllel. Azonnal tálaljuk.

Lássuk, a lányoknál hogy készült ez a nagyszerű étel:

Anikó receptjét itt

chicken tikka final-7979

Éci receptjét itt

13831155194_24efa522a5_c

Katuci receptjét pedig itt találjátok

Ananász-eper-narancs smoothie

Most, hogy ilyen hirtelen kitavaszodott, a heti salátáink mellett elkezdtük a smoothie-k sorozatgyártását is. Ez most egy tisztán gyümölcsös változat, az első itáliai szabadföldi eper megjelenését ünnepeltük, és egyben a narancsszezont búcsúztattuk vele.

DSC_3663

A recept roppant bonyolult, épp beleillik a blog profilváltásába:

Ananász-eper-narancs smoothie

Hozzávalók 2 személyre: 200 g friss, érett ananász, 4 db eper, 1 tarocco narancs filézve, csipetnyi frissen reszelt szerecsendió és ugyanennyi frissen megtört kardamom mag, két kockacukor nagyságú hámozott gyömbérgyökér, 1 ek. frissen facsart citromlé, 100 ml kókusztej, 100 ml tehéntej, 100 g jégkocka, 2 tk. narancsvirág méz

A hozzávalókat simára turmixoljuk, és lehetőleg azonnal, jóízűen elfogyasztjuk.

DSC_3622

Házi, gyúrt tészta - alaprecept

Házi, gyúrt tészta – alaprecept

Hozzávalók 2 főre: 200 g finomliszt, 2 tojás

DSC_7133

A lisztet gyúródeszkára szitáljuk, közepébe mélyedést fúrunk, és beleütjük a tojásokat. A lisztet apránként a tojásokhoz adagolva először villával, majd kézzel, az egészet sima felületű, puha cipóvá formáljuk, és alaposan átgyúrjuk.

A tésztalabdát nyirkos ruhával letakarva 20 percig pihentetjük, és vagy több darabban tésztagéppel, vagy pedig egyben, nyújtófával, vékony lappá/lapokká nyújtjuk.

Az elnyújtott tésztalapot feltekerjük, és borotvaéles késsel a szükséges szélességű csíkokra szeleteljük.

A teljesség igénye nélkül néhány tészta méret:

tagliolini 1-2 mm
fettuccine 3-5 mm
tagliatelle 4-10 mm
pappardelle 2-3 cm
cannelloni 7,5 x 12,5 cm

DSC_7173

Néhány kedvenc, gyúrt tésztával sk. készített étel a Tarka Bárka és a Tavola In Piazza blogról:

Cjarsòns – carniai töltött tészta

Lasagne csapósügérrel és póréhagymával

Sáfrányos tőkehallal és vargányával töltött cannelloni

Tagliolini gyömbéres sütőtökszósszal és csíkos vénuszkagylóval

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!